شانس چیست؟ آیا شانس واقعاً وجود دارد؟ چه نکاتی باعث می شود که یک نفر در زندگی اش خوش شانس باشد؟ و آیا ما می توانیم به صورت ارادی خوش شانس باشیم؟ در این مقاله سعی می کنیم با نگاهی به نظرات ریچارد وایزمن، به این سوالات و سوالات دیگر در مورد شانس جواب درستی بدهیم. با ما همراه باشید.

آیا ‎شانس یک امر تصادفی است یا نوع تفکر و رفتار ما می‎تواند روی بخت و اقبال‎مان تأثیر بگذارد؟

ریچارد وایزمن، روانشناس بریتانیایی انسان‎های خوش‌شانس و بدشانس را بر اساس ۴ فاکتور کلیدی از هم جدا می‎کند؛ او از ترفندی پرده بر می‎دارد که می‏ تواند شانس را بالا ببرد.

چرا بعضی‌‎ها نسبت به بقیه خوش‎ شانس‏ تر هستند؟
اگر تا به حال برایتان پیش آمده که این سوال را از خود بپرسید، بد نیست دوباره به آن فکر کنید.
به گفته ریچارد وایزمن انسان‎ها خودشان خوش‎شانسی یا بداقبالی‎ خود را رقم می‎زنند. او که روی نقش شانس در زندگی مطالعه می‎کند می‎گوید مطالعه‎اش یک تحقیق علمی است و به تفاوت‎های میان انسان‎هایی که خودشان را خوش‎شانس یا بدشانس تصور می‎کنند، می‎پردازد.


برای عوض شدن فضا، این ویدیوی 1 دقیقه ای از وایزمن را ببینید. جالبه:


اما نتیجه نهایی چیست؟ شانس یک قابلیت جادویی یا حاصل یک تصادف نیست و کاملا تحت تأثیر نحوه تفکر و رفتار ماست. آدم‎هایی که از نظر ما "خوش‎شانس"هستند، در واقع به خوبی از عهده انجام این چهار مورد برآمده‎اند:

حتماً بخوانید: چگونه با مدیریت عادت و انگیزه ها، به موفقیت و آرامش برسیم؟

1. استفاده از فرصت‎های تازه
آن‎هایی که خودشان را خوش‎شانس می‎دانند، این توانایی را دارند که به موقع فرصت‎ها را به چنگ آورند و از آن‎ها استفاده کنند. این افراد از هر راه جدیدی که جلوی پایشان باز می‏ شود استقبال می‎کنند و در آن مسیر قدم برمی‎دارند.
وایزمن می‎گوید، انسان‎های بدشانس درست برعکس عمل می‏ کنند: " این آدم‎ها به برنامه یکنواخت خود عادت کرده ‎اند و حتی اگر فرصتی برایشان پیش بیاید، از رفتن به سمت آن می‎ترسند."
2. پیروی از حس ششم
پیروی از حس ششم از جمله راه‎های اصلی برای به چنگ آوردن فرصت‎های تازه است؛ کاری که خوش‏ شانس‎ها از انجامش ابایی ندارند. اگر چیزی به نظرشان خوب بیاید، با اعتماد به حس درونی خود جلو می‏ روند.
اما بدشانس ‏ها به شکل ذاتی بیش از حد به یک موضوع فکر و آن را تجریه و تحلیل می‏ کنند؛ چیزی که در نهایت به ضررشان تمام می‎شود.
وایزمن می‏ گوید: "زمان زیادی طول می ‏کشد تا به نتیجه برسند و فکر کردن‎ هم خیلی به آن‎ها کمک نمی‎کند."

3. در انتظار موفقیت
از آنجایی که آدم‎های خوش ‎شانس خوش‎بین هم هستند، انتظار دارند در همه کارها موفق شوند. وایزمن می ‏گوید: "این دسته از افراد انتظار دارند همه کارهایشان نتیجه بدهد و این طرز فکر باعث می‎شود پیش‎بینی‎شان درست از آب درآید."
این رویکرد البته همیشه هم جواب نمی‎دهد اما داشتن تفکر مثبت به آن‏ها این قدرت را می دهد که حتی در شرایط سخت هم ناامید نشوند.
این ویژگی آن‏ها علاوه بر این باعث می‎شود برای دیگران جذاب باشند.
در آدم‎های بدشانس اما، این بدبینی است که کنترل را در دست می‏ گیرد. وایزمن در مورد این دسته از افراد می‎گوید: " آدم‎ها معمولا از آن‎ها دوری می‏ کنند چون بیشتر مواقع دلمرده و غمگین هستند."

حتماً بخوانید: این کار را در سال 1398 انجام ندهید!

4. حفظ تفکر مثبت
حفظ تفکر مثبت کلیدی ‏ترین نکته به حساب می ‏آید.
اتفاقات بد برای همه می‏ افتند اما آدم‏های خوش‎شانس این توانایی را دارند که دوباره روی پای خود بایستند. آن‎ها از تجربیات خود درس می‏ گیرند و ادامه می‏ دهند. چنین رویکردی حتی می‏ تواند بدشانسی را به خوش‎شانسی تبدیل کند.
اما آن‎هایی که خود را بداقبال می‏ دانند، حتی با کوچک‏ترین مسأله منفی کاملا به هم می‏ ریزند. آن‎ها مطمئن اند که آینده‎ ای تیره و تار انتظارشان را می‏ کشد و تلاش کردن هیچ فایده‎ای ندارد.

این محصولمان را ببینید: ایجاد عادت های خوب و موثر در زندگی با استراتژی Mini Habit»

می‎خواهید خوش ‎شانس باشید؟
خوش‎بختانه هنوز هم امید هست.
ریچارد وایزمن می‏ گوید با به ‎کارگیری چند تکنیک مشخص هر کس می ‏تواند مثل افراد خوش‎شانس فکر و رفتار کند.
یکی از این راهکارها، داشتن یک "دفترچه شانس" برای ثبت اتفاقات مثبت روزانه است: "هر بار که خوش ‎شانسی می‎آورید یا اتفاق مثبتی برایتان می ‏افتد ، هر چقدر هم کوچک به نظر بیاید، آن را یادداشت کنید."

در دفترچه شانس اتفاقات مثبت روزانه را بنویسید

این کار به کاهش انرژی‎های منفی و توجه‎ به جنبه‏ های مثبت زندگی کمک می‏ کند.شکی نیست که گاهی اوقات اتفاقاتی برایمان می ‏افتد که خارج از کنترل ماست، اما داشتن یک "دفترچه شانس" کمک می‎کند انعطاف‎پذیرتر باشیم.
وایزمن می‏ گوید این تکنیک فورا نتیجه نمی ‏دهد و تأثیرش بعد از حدود یک هفته آشکار خواهد شد.

این مقاله به روز خواهد شد...

محصولات آموزشی