دوران نوجوانی دورانی است که در آن نوجوانان به طور طبیعی کلامی چالش برانگیز و برخوردهایی تند دارند. چرا که نوجوان هنوز نمی تواند به صورت کامل بر فعل و انفعالات هرمونی که در وجودش در حال انجام است، تسلط داشته باشد. با این حال، این بدان معنا نیست که آنها مجازند هرگونه که خواستند صحبت کنند و رفتارهای نامحترمانه داشته باشند. 

در حقیقت، پژوهش ها نشان می دهند که نوجوانان بی ادب به احتمال زیاد به بزرگسالان بی ادب تبدیل می شوند، بنابراین این بسیار مهم است که زمانی را برای آموزش نوجوانتان اختصاص دهید و به او بیاموزید که چگونه بدون داد زدن، عقب انداختن چشم ها و یا کوبیدن در، با خشم و عصبانیت خود کنار بیاید. 

بسیاری از والدین با شنیدن برخی سخنانِ نوجوان خود مانند: "این عادلانه نیست" ، یا "من مجبور نیستم به شما گوش دهم" عصبانی، ناامید و مستاصل می شوند. البته بسیاری از نوجوانان برای ابراز نارضایتی و خشم خود از زبان بسیار متنوع تری استفاده می کنند. 

در این مقاله می خواهیم بگوییم مهم نیست که چه نوع چیزهایی را در مورد نوجوان خود می گوید، بلکه روشهای که شما به بی احترامی های او پاسخ می دهید و همچنین راه هایی که برای ایجاد نظم و انضباط و اصول اخلاقی در او انتخاب می کنید، بر رفتار او و احتمال ادامه ی رفتارهای اهانت آمیز او تأثیر می گذارد.

راههای مؤثر برای پاسخگویی به تندخویی و بی احترامی نوجوان

راههای مؤثر برای پاسخگویی به تندخویی و بی احترامی نوجوان

در این قسمت مؤثرترین راهها برای ایجاد تغییرات مثبت در رفتار و گفتار نامودبانه نوجوانان آورده شده است. با ما باشید:

قوانینی را تنظیم کنید که بر احترام تأکید می کنند
پیش از وقوع هر درگیری و مشکلی باید از قبل، قوانینی ایجاد کنید که مشخص کند کدام رفتارها قابل قبول است و کدام رفتارها قابل تحمل نیست. 

نکته ی اصلی در اینجا این است که سعی کنید تعادل را حفظ کنید. متاسفانه در حالی که برخی والدین اصلاً برایشان مهم نیست که نوجوانشان چند درِ خانه را محکم می بندد، والدین دیگر سیاست تحمل صفر دارند و هیچگونه رفتار اعتراض آمیز نوجوانشان را به رسمیت نمی شناسند! 

در اینجا مهم است روشن كنيد كه رفتارهای خاصی مانند ناسزاگویی، والدین را با نام کوچک خطاب کردن، تهديد کردن و ... ممنوع است و منجر به عواقب منفی خواهد شد.

و خیلی مهم است که مطمئن شوید که نوجوانتان این قوانین را فهمیده و درک کرده است.

حتماً بخوانید: 21 نكته تربيتی در برخورد با نوجوانان پسر

آرامش تان را در برخورد با نوجوانتان حفظ کنید
فریاد زدن و بحث و جدل تنها باعث تشدید اوضاع خواهد شد. بنابراین، فارغ از بی احترامی های نوجوانتان سعی کنید آرامشتان را حفظ کنید. 

برای این منظور نفس عمیق بکشید، راه بروید و هر تکنیکی که بلد هستید تا آرامشتان را باز یابید انجام دهید. فراموش نکنید یکی از بزرگترین رسالت های هر پدر و مادری صبوری و حفظ آرامش است.

نادیده گرفتن تلاش نوجوان برای جلب توجه شما

نادیده گرفتن تلاش نوجوان برای جلب توجه شما

بحث و جدل کردن، در اغلب موارد ناشی از تمایل یک نوجوان به شانه خالی کردن از انجام کاری است که او نمی خواهد انجام دهد. بنابراین، هرچه نوجوان شما طولانی تر بتواند شما را به مشاجره درآورد، مدت طولانی تری می تواند کاری را که از او خواسته اید به تأخیر بیاندازد. پس مواظب باشید! اگر این طعمه ی او را بگیرید و درگیر مشاجره ی بیهوده و بی ثمر شوید، او به هدفش رسیده است و می تواند دستورالعمل های شما را کنار بگذارد.

بنابراین گاهی اوقات، نادیده گرفتن و چشم پوشی کردن بهترین رفتاری است که می توانید انجام دهید. وقتی ارتباط چشمی برقرار نکنید، خونسرد باشید و به رفتار توجه نکنید ، احتمالاً رفتار و سرپیچی متوقف خواهد شد و می توانید مسیر رفتار نوجوان خود را به سمت اطمینان از پیروی او از راهنمایی های خود برگردانید.

تسلیم نشوید
دلیل دیگری که نوجوانان بحث و جدل می کنند و رفتارهای تهاجمی نشان می دهند، سعی آنها بر این است که نظر والدین را تغییر دهند و به خواسته های ممنوعه خودشان برسند. 

در این مواقع بسیار حواستان باشد که نوجوانتان هر مانور و رفتاری انجام داد تسلیم نشوید. اگر این کار را انجام دهید، تمام رفتارهای نامحترمانه ی او را تقویت خواهید کرد و نوجوان شما یاد می گیرد که این یک وسیله مؤثر برای بدست آوردن آنچه می خواهد است. 

به نوجوان خود اجازه ندهید هنگامی که می گویید "نه"، شما را مجبور به تغییر نظر خودتان کند. حتی اگر نوجوان شما می گوید "شما بدترین پدر و مادر در جهان هستید" ، یا سعی کند شما را متقاعد کند که با این مخالفت زندگی او را خراب می کنید، به قوانین خود پایبند باشید.

3 نکته مهم:

  1. توجه داشته باشید که در مخالفت با خواسته های نوجوانتان افراط نکنید. این نکته حیاتی است که تا می توانید با خواسته های مشروع و بی ضرر او مخالفت نکنید و قبل از مخالفت خود را آماده کنید، تا بتوانید از پسِ فشارهای احتمالی او برآیید.
  2. اینکه تا چه اندازه نوجوان شما جواب های "نه" شما را جدی می گیرد، بسیار بستگی به این دارد که از کودکی چگونه با او رفتار قاطعانه و محترمانه داشته اید. نوجوانی که از کودکی، به موقع مخالفت های قاطع و مهربانانه از والدین خود دیده باشد، برای این مخالفت ها حساب ویژه ای باز می کند.
  3. در موقعیت های چالش برانگیز رفتار با نوجوانان، اتحاد پدر و مادر، بسیار بسیار تعیید کننده است. لطفاً قبل از هر چالشی با نوجوانتان، ابتدا همسر خود را با خود همراه کنید.

یک هشدار ارائه دهید

اگر نوجوان شما از راهنمایی هایی که به او کرده اید، پیروی نمی کند یا او همچنان به رفتارهای نامحترمانه خود ادامه می دهد، یک هشدار جدی به او بدهید. اگر باز هم تغییر رفتار نداد، به او بگویید که نتیجه رفتارش چه خواهد بود. 

حواستان باشد که آرامشتان را حفظ کنید، فریاد نزنید و هرگز بارها و بارها هشدار خود را تکرار نکنید. در عوض، فقط یک بار به صورت واضح، قاطع و محترمانه هشدار بدهید و اگر او رفتار خود را تغییر نداد، پیامد را دنبال کنید.

حالا نوبت اجرای پیامدهای منفی رفتار نوجوان است
اگر نوجوان شما به طور آشکار یک یا چند قانون (از پیش تعیین شده) را زیر پا بگذارد یا وقتی که هشدار به او داده اید رفتارش را تغییر نمی دهد، پیامد خود را دنبال کنید. 

برای این منظور امتیازات را حذف کنید یا در صورت لزوم مسئولیت های دیگری را برایش در نظر بگیرید.

تاکید می کنیم، که پیامد منفی که اجرا می کنید باید با رفتار اشتباه صورت گرفته تناسب داشته باشد. 

حتما بخوانید: 50 فعالیت جالب و مثبت که می توانید با نوجوانتان انجام دهید

سعی کنید مسئله را با هم حل کنید
در بسیاری از مواقع، دلیل سرپیچی و بی احترامی نوجوانان کمبودِ مهارت های زندگی و ارتباطی است؛ مثل مهارت حل مسئله. برای این منظور اگر صحبت کردن در خانه به یک رفتار رایج تبدیل شده است، از این فرصت به عنوان روشی برای آموزش مهارتهای حل مسئله نوجوان خود استفاده کنید. صبر کنید تا همه احساس آرامش کنند و برای حل مشکل با یکدیگر صحبت کنید.

گفتگو با نوجوان

مثلاً بنشینید و خیلی شفاف و صادقانه در مورد نگرانی های خود در مورد عدم احترام صحبت کنید. از نوجوان خود دعوت کنید تا ایده ها و راهکارهایی راجع به چگونگی پرداختن به این رفتار ارائه دهد و این را روشن کنید که می خواهید همه افراد خانه با احترام نسبت به یکدیگر رفتار کنند.

نشان دهید که شما مایل به ایجاد تغییرات هستید، مسئولیت خودتان را می پذیرید و خودتان برای شروع، پیش قدم خواهید شد. حواستان باشد که همه ی تغییرات را به گردن نوجوان نیندازید. به عنوان مثال ، اگر نوجوان شما در تمیز کردن اتاقش اهمال می کند و هر بار پس از تذکر شما، پرخاش می کندو بی احترامی می کند، سعی کنید با هم کار کنید تا یک راه حل پیدا کنید.

با یک برنامه عملی و مداوم، که همه در آن سهیم باشند، رفتارهای ناهنجار و نامحترمانه می تواند بهتر شود. یادگیری نحوه تعامل مودبانه با دیگران، یک مهارت مهم زندگی است که به نوجوان شما به خوبی کمک می کند تا در آینده فردی موثر و موفق باشد.


منبع: https://www.verywellmind.com
گزینش و ترجمه: محمدجعفر زاهدپور