در مورد این موضوع فکر کنید که بعد از یک روز طولانی و پر مشغله، چه احساس خواهید داشت. پس از انجام ماموریتها، کار روی پروژه ها، و رسیدن به قرارها، آیا هنوز هم احساس می کنید که برای کار روی اهداف تان انرژی کافی دارید؟ به محض اینکه روز کاریتان به اتمام برسد، احتمالا می خواهید مقابل تلویزیون دراز بکشید و هیچ کاری انجام ندهید. دلیل اینکه شما بعد از یک روز سخت، احساس خستگی و کوفتگی دارید، ناشی از چیزی است که برخی روانشناسان، آن را فرسودگی اراده عنوان می کنند.


سندرم فرسودگی اراده چیست؟
سندرم فرسودگی اراده، زمانی اتفاق می افتد که افراد، تمام نیروی اراده خود را روی یک کار می گذارند. در نتیجه، آنها دیگر قادر نیستند که همان میزان خودکنترلی را در کارهای بعدی داشته باشند، کارهایی که اغلب شاید غیر مرتبط هم باشند.
نیروی اراده، یک منبع محدود است. این نظریه، از این ایده نشات می گیرد که قدرت اراده، مثل عضله ای است که هم می تواند تقویت شود و هم می تواند خسته شود. مثلاً، اگر شما با دویدن، خودتان را خسته کنید، دیگر به آن صورت توانایی انجام سایر کارهای فیزیکی را نخواهید داشت.

اراده نیز مانند عضله خسته می شود

تحقیقات نشان می دهد که قدرت اراده و خودکنترلی، ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. اگر انرژی تان را مصرف کنید و به حالت فرسودگی اراده برسید، هنگام مواجه شدن با کارهای بعدی، خودکنترلی کمتری خواهید داشت.

خودکنترلی، مسئله ی مهمی است. برخورداری از خودکنترلی خوب، مزایای متعددی دارد. افرادی که سطح خودکنترلی آنها بالا است، از روابط بهتر و میزان موفقیت بالاتری برخوردارند. از سوی دیگر، افرادی که خودکنترلی ندارند، احتمال تعارض اجتماعی و عملکرد ضعیف تحصیلی برای آنها بیشتر است.


نحوه کارکرد آن چگونه است؟
افراد اغلب با آرزوها، خواسته ها و گرایش هایی مواجه هستند که نتیجه ی آن، رسیدن به یک جور لذت و رضایتمندی است. تسلیم شدن در برابر چنین احساساتی، همیشه واقع گرایانه، قابل پذیرش، یا حتی سالم نیست. برای مقابله با چنین چالشهایی، افراد باید خودکنترلی داشته باشند تا بتوانند اقدامات خودشان را تنظیم کنند. اغلب، ما باید لذت این آرزوها را به تاخیر بیاندازیم و صبر کنیم تا زمان و مکان مناسبتری مهیا شود.

سندرم فرسودگی اراده

حتی اقدامات کوچک هم نیاز به قدرت اراده دارند
اینگونه خودمدیریتی، مستلزم تلاش ذهنی زیادی، هم از لحاظ شناختی و هم از لحاظ عاطفی، است. بعضی از این تلاش ها، نیازمند قدرت اراده ی کمتری هستند، در حالی که بقیه به قدرت اراده ی بیشتری نیاز دارند. حتی اگر اقدامات مربوط به خودکنترلی، نسبتا جزئی باشند، می توانند تاثیر مخربی داشته باشند.
در یک آزمایش، شرکت کنندگانی که باید در طول پخش یک فیلم غمگین، حالت چهره خود را ثابت حفظ می کردند، سطح خودکنترلی آنها در کار بعدی، پایین تر آمد. وقتی ما تمام مخزن اراده-مان را "مصرف" می کنیم، در مقابل وسوسه ها آسیب پذیرتر می شویم.


تحقیقات در مورد سندرم فرسودگی اراده
در یک آزمایش جالب، به گروهی از شرکت کنندگان، یک سری اقلام از جمله مجله، قلم، شمع، و تی شرت ارائه شد. از این گروه پرسیده شد که اخیراً، چقدر از هر یک از این محصولات استفاده کرده اند.
وظیفه ی شرکت کنندگانی که در گروه دوم بودند، متفاوت بود. به آنها هم همین محصولات ارائه شد، اما از آنها خواسته شد که برای هر محصول، بین دو گزینه مختلف، یکی را انتخاب کنند. موضوعی که محققان می خواستند بفهمند، این بود که اگر از شرکت کنندگان خواسته شود که تمام این انتخابها را انجام دهند، آیا بر اراده ی آنها تاثیری دارد.
در بخش بعدی آزمایش، از شرکت کنندگان هر دو گروه خواسته شد که دستان خود را در آب یخ فرو ببرند و تا جایی که می توانند تحمل کنند و دستان شان را نگه دارند. چیزی که محققان متوجه شدند، این بود که در گروه اول، شرکت کنندگانی که مجبور به انتخاب نبودند، دستانشان را بیشتر از گروه دوم نگه داشتند. وجود انتخاب های زیاد در کار قبلی، منجر به فرسودگی اراده شد، و همین باعث شد که شرکت کنندگان گروه دوم، زودتر تسلیم شوند.


چند مثال دیگر در مورد تاثیرات سندرم فرسودگی اراده
مثالهای زیادی از نحوه ی تاثیرگذاری فرسودگی اراده بر رفتارهای شما وجود دارد، که این تاثیر، هم می تواند بزرگ باشد و هم کوچک. اگر به دلیل فرسودگی اراده، خودکنترلی شما پایین بیاید، چه اتفاقی ممکن است بیفتد؟


تسلیم شدن در برابر اهداف کم کردن وزن
رژیم گرفتن، یکی از واضح ترین نمونه های از بین رفتن اراده بوسیله ی سندرم فرسودگی اراده است. شما ممکن است تمام روز به سختی به رژیم غذایی خود پایبند باشید. صبحانه و ناهار سالم می خورید، و حتی در مقابل میان وعده های خوشمزه ای که همکارانتان در طی استراحت بعد از ظهر برایتان می آورند، مقاومت می کنید.
شب، وقتی از سر کار به خانه می آیید، متوجه می شوید که اراده تان ضعیف شده است و دیگر خودکنترلی لازم را برای رژیم غذایی خودتان ندارید.

چون شما در طول روز، انرژی ذهنی زیادی را صرف مقاومت در برابر میل و خواسته تان کردید، در زمان شام، به حالت فرسایش توان اراده رسیده اید. به جای اینکه طبق برنامه ریزی، غذای سالم بخورید، از رستوران مورد علاقه ی خودتان، غذا سفارش می دهید و شب را به تماشای تلویزیون و خوردن اسنک می گذرانید.


کمتر به دیگران کمک می کنید
سندرم فرسودگی اراده، روی رفتارهای یاری رسان ، یا تعاملات اجتماعی که برای کمک به دیگران طراحی شده اند، نیز تأثیر می گذارد. گاهی اوقات، وقتی افراد به رفتارهای خودشان برمی گردند، احساس گناه می کنند. همین احساسات گناه است که بعضی اوقات، افراد را به سمت رفتارهای خیرخواهانه سوق می دهد.
مطالعات نشان داده اند که افرادی که دچار فرسودگی اراده می شوند، کمتر احساس گناه می کنند. در مطالعاتی که در آنها، شرکت کنندگان، به حالت فرسودگی اراده رسیدند، این افراد کمتر احساس گناه کردند و به همین دلیل، کمتر در فعالیتهای یاری رسان مشارکت نمودند.  


اثرات سندرم فرسودگی اراده بر زندگی روزمره
با این اوصاف، فرسایش توان اراده، چه تاثیری در زندگی روزمره شما دارد؟ این پدیده، به شیوه های متعددی می تواند بر رفتار و تصمیمات شما تاثیر بگذارد. در ادامه به برخی از حیطه هایی که این سندرم بر آنها تاثیر مستقیم می گذارد اشاره می کنیم:


رژیم گرفتن
محققان دریافته اند که افرادی که رژیم های غذایی سخت و شدید می گیرند، نسبت به افرادی که رژیم نمی گیرند، بیشتر مستعد فرسایش توان اراده هستند. چون افرادی که رژیم می گیرند، اراده ی زیادی صرف کنترل کردن غذای خودشان می کنند، نتیجتاً در مواجهه با وسوسه ها، بیشتر مستعد از دست دادن خودکنترلی هستند.
مثلاً، در یک مطالعه، شرکت کنندگان (که بعضی از آنها رژیم غذایی داشتند و برخی دیگر نداشتند) یا باید در کنار یک کاسه از تنقلات وسوسه کننده می نشستند و یا دور از غذاهای خوشمزه. وقتی بعداً به شرکت کنندگان این فرصت داده شد تا بستنی بخورند، کسانی که رژیم غذایی داشتند و مجبور بودند در کنار کاسه تنقلات بنشینند، بیشتر از سایر شرکت کنندگان، بستنی خوردند. از آنجایی که این شرکت کنندگان مجبور بودند برای مقاومت در برابر خوردن تنقلات، اراده ی زیادی صرف کنند، آنها قدرت خودکنترلی خودشان را از دست دادند.

حتماً ببینید: محصول صوتی «تحول در عادت های زندگی با استراتژی Mini Habit»


تصمیم گیری
مطالعات نشان داده اند که وقتی خریداران، دچار سندرم فرسودگی اراده می شوند، احتمال بیشتری دارد که در خریدشان، تصمیم گیری های ضعیف یا غیر ضروری داشته باشند. تعدد گزینه هایی که مصرف کنندگان با آنها روبرو می شوند، منجر به این فرسایش اراده می شود. مصرف کنندگان مجبورند گزینه های زیادی را سبک سنگین کنند. این پیچیدگی موجب می شود تا خریدارها، دستپاچه و گیج شوند.

خود کنترلی پایین در خریدهنگامی که خریدارها به وضعیت خودکنترلی پایین می رسند، اقلام را بر اساس معیارهای ساده ای مانند ارزان بودن کالا یا معروف بودن برند کالا خریداری می کنند. شما هم احتمالا این را تجربه کرده اید، که کالایی را فقط به این دلیل از قفسه بیرون آوردید که کمترین قیمت را داشته یا برندی بوده که شما می شناختید.


کارایی
برای داشتن کارایی ورزشی، استحکام و عزم و اراده ی ذهنی، مولفه های بسیار مهمی هستند. اما محققان دریافته اند که پس از انجام کارهای ذهنی دشوار، این مولفه ها تقلیل می یابند. این نشان می دهد که سندرم فرسودگی اراده به علت انجام کارهای ذهنی، می تواند عملکرد فیزیکی را هم تضعیف کند. برای ورزشکاران دانشجو، این بدان معنی است که برگزاری یک امتحان چالش برانگیز درست قبل از یک بازی، می تواند به عملکرد آنها آسیب برساند.

فقدان خودکنترلی یکی از عوامل اعتیاد

سوءمصرف مواد (اعتیاد)
تحقیقات نشان می دهد که فرسودگی توان خودتنظیمی، می تواند افراد را در معرض رفتارهای مضر، مانند مصرف بیش از حد الکل قرار دهد. این می تواند برای افرادی که مستعد مصرف یا سوء مصرف مواد هستند، چالش برانگیز باشد. اگر خودکنترلی، صرف کارهای غیر مرتبط شود، در آن صورت، نه گفتن به وسوسه ها، مشکل تر خواهد شد.


نقد سندرم فرسودگی اراده
در سالهای اخیر، مفهوم فرسودگی اراده، ضربه های سختی خورده است. بررسی بعضی از تحقیقات، نشان می دهد که قدرت این تاثیر، ممکن است کمتر از آنچه که قبلا تصور می شد، باشد. چندین مطالعه برجسته، نتوانستند نتایج مطالعات قبلی در مورد فرسودگی اراده را تکرار کنند. و برخی از محققان، حتی استدلال می کنند که این سندرم اصلاً وجود ندارد. برای اینکه قدرت تاثیر سندرم فرسودگی اراده، به خوبی مشخص شود، تحقیقات بیشتری لازم است.
سایر محققان، اینگونه مطرح کرده اند که فرسودگی اراده، صرفاً ناشی از تخلیه ی منابع محدود خودکنترلی نیست. در عوض، این محققان اذعان می کنند که تغییرات در انگیزه، توجه و احساسات، نقش مهمی در فرسایش توان اراده ایفا می کند.
در مطالعه ای که به بررسی این نظریه جدید پرداخته است، شرکت کنندگان ابتدا کاری را انجام دادند که برای فرسودگی اراده طراحی شده بود. سپس به بعضی از شرکت کنندگان گفته شد که هدف از این مطالعه، این بوده که شواهدی برای حمایت از یک درمان جدید مهیا شود، درمانی که می تواند به افراد مبتلا به بیماری آلزایمر کمک کند. شرکت کنندگانی که این انگیزه به آنها داده شده بود، انگیزه داشتند تا به خاطر بیماران آلزایمری، این کار را به خوبی انجام دهند، و همین باعث شد که عملکرد آنها نسبت به کسانی که در گروه کنترل بودند، بهتر شود. تحقیقات نشان می دهد که انگیزه، نقش مهمی در فرسودگی اراده دارد.


شما چه کاری می توانید انجام دهید؟
سندرم فرسودگی اراده می تواند تاثیر جدی بر انگیزه، موفقیت و عملکرد شما داشته باشد. پس چه کاری می توانید انجام دهید تا اثرات این پدیده را بر قدرت و کنترل خودتان، به حداقل برسانید؟

حال خودتان را خوب کنید

حالت خودتان را بهبود دهید:
محققان دریافته اند که در حالت مثبت بودن، می تواند تاثیر مثبتی روی خودکنترلی داشته باشد. در بعضی از مطالعات، شرکت کنندگانی که دچار سندرم فرسودگی اراده شده بودند و حالت خودشان را از طریق تماشای فیلمهای کمدی تقویت کرده بودند، عملکردشان در مورد کارهای خودکنترلی، در واقع مشابه شرکت کنندگانی بود که دچار این سندرم نشده بودند.


چشم انداز خود را تغییر دهید:
در یک پژوهش، محققان دریافتند که شرکت کنندگانی که خستگی را به خودشان تلقین می کردند، بیشتر در معرض سندرم فرسودگی اراده قرار داشتند. کسانی که توانستند تأمل کنند، و به جای اینکه فقط روی خود ادراکی هایشان تمرکز کنند، بیشتر به تصویر بزرگتر توجه کردند، توانستند این اثر را از بین ببرند. اگر به جای تمرکز روی احساساتتان در این لحظه، روی اهداف کلی تان تمرکز کنید، می توانید تاثیر سندرم فرسودگی اراده را به حداقل برسانید.

تاثیر تلقین مثبت در افزایش قدرت اراده


به این فکر کنید که چه چیزی برای شما اهمیت دارد:
تحقیقات همچنین نشان داده اند که اقدامات تلقینی، می تواند تاثیرات سندرم فرسودگی اراده را خنثی کند. تلقین، به هرگونه رفتار يا فکری گفته می شود که باعث تقویت یکپارچگی نفس شود. یکی از فرمهای ساده اما بسیار موثر تلقین، بیان ارزشهای اصلی تان است، یعنی باورهایی که برای شما عزیز هستند. در زمان هایی که احساس خستگی و استرس می کنید، یک لحظه به چیزهایی فکر کنید که برای شما بیشترین اهمیت را دارند.


سخن پایانی
درک سندرم فرسودگی اراده، اثرات مثبت بزرگی در زندگی شما دارد. از آنجایی که خودکنترلی، نقشی حیاتی در بسیاری از حوزه های زندگی ایفا می کند، پیدا کردن راه هایی برای بهبود آن می تواند سلامتی و خوشی را افزایش دهد. افراد اغلب از اراده خودشان برای غلبه بر هر گونه چالشی استفاده می کنند - اما باید بدانیم که گاهی اوقات، این کار، می تواند باعث شود که منبع خودکنترلی ما تمام شود و بعداً، وقتی واقعاً به آن نیاز داریم، دیگر آن را نداشته باشیم.
اگر احساس می کنید که منابع شما در حال تمام شدن هستند، به دنبال راهی برای تقویت اراده تان در لحظات بحرانی باشید. فعالیت هایی مانند لذت بردن از یک فیلم خنده دار و یا تمرکز بر چیزهایی که برای شما مهم هستند، می توانند در زمانی که شما احساس تقلیل می کنید، به شما انرژی بدهند.


منبع: verywellmind.com
این مقاله به صورت اختصاصی توسط جریان ترجمه و ارائه شده است. بازپخش آن با ذکر منبع خوشحالمان می کند.

محصولات صوتی جریان