از سالها پیش در جهان مدرن، ویژگی ها، عادات و تفکرات افراد موفق بسیار مورد توجه و تحلیل قرار گرفته است، شاید به این دلیل که می خواهیم آنها را الگوی خود قرار داده و به موفقیتی مشابه موفقیت های آنها برسیم. این مسئله هیچ اشکالی ندارد و چه بسا خوب و کارگشا است، اما باید همواره حواسمان به این نکته نیز باشد که:

در الگو قرار دادن انسانها، باید همواره حواسمان به ویژگی ها، امتیازات و محدودیت های درونی و بیرونی خودمان باشد.

اگر این مسئله را نظر نگیریم، مطمئناً نتیجه ی دلخواه را نخواهیم گرفت و به قول آلن دو باتن دچار نوعی کمال طلبی عقیم و افسردگی می شویم.

با توجه به این مقدمه در این مقاله قصد داریم در مورد مهمترین ویژگی های سرمایه گذارانی مثل وارن بافت، پیتر لینچ و ... بنویسیم که آنها را متفاوت کرده است و باعث شده است در تجارت و کسب و کار، موفقیت های ویژه ای را کسب کنند. با ما همراه باشید:

1. گردآوری اطلاعات:

سرمایه گذاران خبره، مِیل سیری ناپذیری به گردآوری اطلاعات دارند. مثل راداری که به طور دائم افق را رصد می کند. برای مثال، رشته اصلی جورج ساری، فلسفه است و او عمیقاً درگیر مسائل سیاسی جهان است.

مشاهده، عادت سرمایه گذاران موفق

2. مشاهده:

روزی شرلوک هولمز به واتسون گفت: «تو میبینی، اما مشاهده نمی کنی.»
البته منظور این کارآگاه افسانه ای این بود که واتسون متوجه اهمیت سرنخ های کوچک نمی شد، همان نکاتی که راز جنایت را بر ملا می کردند.
سرمایه گذاران خبره در توجه کردن به جزئیات، با هم وجه اشتراک دارند و به خاطر سپردن جزئیات، کلید سرمایه گذاری موفق است. وارن بافت هم به دلیل داشتن دانش دایرة المعارفی دربارۀ حقایق، شهرت دارد.

این مقاله را هم بخوانید: چگونه با مدیریت عادت و انگیزه ها، به موفقیت و آرامش برسیم؟

3. واقع بینی :

حفظ واقع بینی دشوار است. ما در شیوۀ اندیشیدن خود مرتکب اشتباهات سازمان یافته ای می شویم که این امر به اشتباهاتی در سرمایه گذاری می انجامد که قابل پیش بینی و قابل سوء استفاده در حوزه سرمایه گذاری هستند.
این برداشت اقتصادی، مبنی بر این که انسان ها تصمیم گیرندگانی خردگرا هستند، اشتباه است.
داستایوفسکی - رمان نویس بزرگ روسی - بر این باور بود که شما می توانید هر چیزی دربارۀ انسان بگویید، جز این که او خردگراست.

4. منسجم و منظم بودن:

این ویژگی رفتاری به قدری مهم است که یکی از شرکت ها در تبلیغ خود می گوید: «عملکرد نتیجه بخش، مبتنی بر نظم، انسجام و کارگروهی است.»

8 عادت مشترک سرمایه گذاران موفقوارن بافت معتقد است که راز سرمایه گذاری، استفاده از استعارۀ بیسبال است؛ یعنی پیش راندن توپ تا بهترین پرتاب. منتظر مورد سودآور باشید و تحت تأثیر هیاهوی بازار قرار نگیرید. این نظم است. 

پیشنهاد بافت این است که به هر سرمایه گذار جدید، کارتی داده شود که 20 سوراخ در آن ها تعبیه شده باشد. او بر این باور است که هر سرمایه گذار، احتمالاً در مدّت زندگی سرمایه گذاری خود، 20 ایدۀ عالی یا چیزی در همین حدود خواهد داشت. خوب، منتظر آن ها باشید.

5. اندیشیدن به صورت متمرکز و مستقل:

پاسکال - ریاضیدان فرانسوی - یکبار اشاره کرد که بیشتر مشکلات جهان از عدم توانایی انسان ها برای ساکت نشستن در اتاق سرچشمه می گیرد.

حتما بخوانید: با این 12 کار سرعت زندگی مان را کم کنیم!

می گویند: جرج ساری (George Sary) وقتی مشغول کار است، اجازه نمی دهد چیزی حواسش را پرت کند. می گویند او تمرکز بی وقفه ای دارد. همین نوع تمرکز است که سبب می شود او راهبردهای تجاری موفقیت آمیزی را ابداع و به آن ها عمل کند.

تفکر و تمرکز برای موفقیت«چند نفر از ما می توانیم به جای این که تحت تأثیر گفته های دیگران قرار بگیریم، در اتاق را ببندیم و به صورت عمیق و مستقل بیندیشیم!؟»

6. خلاقیت :

موفقیت در دنیای به سرعت در حال تغییر امروز، مستلزم نوآوری در تمام سطوح است.
نکتۀ مهم دیگر، شوخ طبعی است. شوخ طبعی، نشانه ای از ذهن خلاق است. همۀ افراد خبره، شوخ طبعی مختص خود را دارند که نشانگر خلاقیت آن هاست.
پیتر لینچ (Peter Lynch) به طنز می گوید، سعی می کند شرکت هایی را پیدا کند که هر احمقی می تواند آن ها را اداره کند، زیرا در نهایت کسی این کار را خواهد کرد. حس شوخ طبعی زیرکانه وارن بافت (Warren Buffett) نیز زبانزد است. او با شوخی و خنده می گوید که از فرآیند سرمایه گذاری بیش از سود حاصل از آن لذت می برد؛ با این حال یاد گرفته است با این سودها نیز زندگی کند.
ذهن شوخ طبع در امور سخت گیری نخواهد کرد. طنز اجازه می دهد افراد خبره با شادمانی به ایده های خود دست پیدا کنند و هرگاه لازم دانستند، آن ها را تغییر دهند. آن ها می توانند یک قدم به عقب برگردند و تصویر بزرگ تر را ببینند.

محصول مرتبط ما را حتماً ببینید: تحول در عادت های زندگی با استراتژی Mini Habit

7. اشتیاق (حس دلبستگی عمیق به موضوع) :

سرمایه گذاران خبره عاشق موضوع سرمایه گذاری هستند. آن ها از سفر کردن بیش از رسیدن به مقصد لذت می برند.
بزرگان بازار به سرمایه گذارانی منفعت می رسانند که انگیزۀ آن ها قلبی است، نه صرفاً حرص و طمع. بسیاری از سرمایه گذاران خبره، در نهایت به نیکوکارانی فعال تبدیل شدند.
وقتی پیتر لینچ (Peter Lynch) دیگر علاقه ای به فعالیت در بازار نداشت، تصمیم عاقلانه ای مبنی بر برون رفت از آن اتخاذ کرد. او به اهمیت اشتیاق و دلبستگی به کار واقف بود و وقتی مدیریت خودش ضعیف شد، از فعالیت در آن کناره گیری کرد.

انعطاف پذیری رمز موفقیت

8. انعطاف پذیری (داشتن ذهنیت باز نسبت به تغییر) :

سرمایه گذاران خبره علاوه بر قدرت خلاقیت خود، قادر به پذیرش اطلاعات و الگوهای جدید هستند.
آن ها همواره از امکانات جدید استقبال می کنند و این را می دانند که اگر به طور دائم راهکار ثابتی را دنبال کنند، ممکن است چیز مهمی را از دست بدهند.
تنها دلیل این که اغلب سرمایه گذاران نمی توانند در بازار موفق شوند، عدم انعطاف پذیری آن هاست.

این ها 8 ویژگی رفتاری سرمایه گذاران خبره بود. آیا وقتی به این ویژگی ها می نگرید، چیزی به ذهن تان خطور می کند؟ آیا الگویی را می بینید؟

منبع: 8 اصل ورود به باشگاه میلیاردرها | اثر جیم ویر، ترجمه ناهید سپهرپور


این محصول به شما در تغییر عادتهایتان کمک می کند:

اگر هر سوال یا پیشنهادی دارید با ما تماس بگیرید: 09192401490