حتماً از خودتان می پرسید که مگر خوش شانسی، یک مسئله ی اکتسابی است که ما می خواهیم آموزشش دهیم؟! با صدایی بلند می گوییم که بر اساس پژوهش های متعدد، خوش شانسی و بدشانسی یک مسئله ی ذاتی و متافیزیکی نیست! بلکه ریشه در نگرشها، تصمیمات و عملکرد ما دارد و تحت کنترل ما است. و بنابراین قابل یادگیری است.
این یک واقعیت است که شانس به چیزی بیشتر از یک برگ میخک (نماد خوش شانسی) نیاز دارد. یادگیری دیدن و پذیرفتن فرصت ها و ساختن فرصت های خودتان می تواند تفاوت بین یک زندگی موفق، پرثمر و شاد با یک زندگی کسالت بار و پردردسر که در آن منفعلانه در انتظار اتفاق خوب هستید باشد.

ما به شما یاد می دهیم که صبر کردن و یک جا نشستن را کنار بگذارید و فرصت ها و موفقیت هایتان را خودتان بسازید.
با خودشناسی دقیق و شناساییِ نقاط قوت و ضعفتان، یادگیری هدف گذاری درست برای خودتان و رسیدن به آن بوسیله ی تصمیمات و رفتارهای هوشمندانه و نه الزاماً سخت تر و بیشتر کار کردن، شانس را از آنِ خود کنید.


بخش اول:

شانس خود را بسازید (معمارِ زندگی خودتان باشید)1. تعریفتان از شانس را بررسی کنید و ببینید تعریف درست و واقع بینانه ای از آن دارید؟

ما معمولا شانس را خارج از کنترل خود می دانیم؛ مثلاً منتظریم چیزی یا شخصی از آسمان به زمین بیاید و زندگیمان را بهتر کند.
این یک قانونِ همیشگی است که ثروت و شهرت به آدم ساکن و منفعل نمی رسد.
منتظرِ شانس بودن به جای ایجاد آن برای خودتان، می تواند باعث ایجاد افکار منفی و نارضایتی شود و شما را وادار کند که بخت و اقبال دیگران را نتیجه خوش شانسی ببینید نه انتخاب های خوبشان.

 • پیشنهاد می کنیم شانس را یک احساس در نظر بگیرید، بیشتر شبیه یک مدرک یا بلیط که به شما اجازه ورود به یک باشگاه منحصر به فرد را می دهد. دقیقاً مثل وقتی که تصمیم می گیرید خوشحال باشید، می توانید تصمیم بگیرید که خوش شانس باشید و حاضر به تغییر رفتارهای خود و ایجاد فرصت هایی برای موفقیت خود شوید، نه اینکه منتظر تغییرات باشید تا اتفاق بیافتند.

در این مورد یک مقاله خوب در مورد قانون جذب و تحلیل روانشناختی آن داریم که توصیه می کنیم حتماً بخوانید: پشت پرده قانون جذب


2. از فرصت ها به درستی استفاده کنید.

اگر شما منتظرِ درست شدن همه ی چیزها هستید، بدانید که باید مدت زیادی صبر کنید. یاد بگیرید که در صورت بروز فرصت ها آنها را بشناسید و با استفاده از همین فرصت هایی که در اختیار دارید شانس خود را بهبود ببخشید.

 • اگر در محل کار یک پروژه بزرگ به شما محول شده است و احساس می کنید که آمادگیِ انجام آن را ندارید؛ دو انتخاب پیش روی شماست: یا می توانید آن را بدشانسی تلقی کنید، از همکاران خود گله کنید و برای خود بهانه بیاورید!
  یا می توانید آن را فرصتی  بزرگ برای درخشیدن تلقی کنید و به جای اینکه به عنوان بدشانسی به آن فکر کنید، آن را فرصتی برای موفقیت در نظر بگیرید.

آموزش خوش شانسی: تغییرات را بپذیرید.

3. تغییرات را بپذیرید.

همزمان که مسن تر می شوید، درجا زدن در مسیر زندگی برایتان آسان تر می شود و عادت و تکرار آرامش بخش است.
ولی باید بدانید که پذیرفتنِ ایجاد تغییر، حتی یک تغییر کوچک، شما را در برابر فرصت ها و خوش شانسی هایی که به شما ارائه می دهد، پذیرا نگه می دارد.

 • بیاموزید که پذیرای انتقاد باشید و از آن در جهت پیشرفت خود استفاده کنید. اگر رئیس شما درباره چیزی که سخت بر روی آن کار کرده اید انتقاد می کند، خود را خوش شانس بدانید، چرا که می دانید دفعه بعد چطور بهتر عمل کنید.
 • اگر قرار ملاقاتی که به طرز وحشتناکی پیش می رود را خراب کرده اید، از این تجربه به عنوان یک تمرین استفاده کنید. ببینید چه چیزی اشتباه پیش رفت؟ کدام کار را دفعه بعد می توانید متفاوت انجام دهید؟

پیشنهاد می کنیم حتماً این فیلم آموزشی را ببینید: سه تغییر که شما را خوش شانس تر می کند

4. پیروزی ها و موفقیت های کوچک را نیز قدر بدانید. 

وقتی چیزی برایتان درست پیش می رود، آن را بپذیرید. فروتنی خود را حفظ کنید، اما یاد بگیرید که از پیروزی ها و موفقیت های اندک لذت ببرید تا خود را مثبت، با انگیزه و خوشحال نگه دارید.

 • "بُرد" ها نیاز نیست که حتما اتفاق بزرگ و مهمی باشند:
  شاید دیشب شما بهترین مارکارونی که تا حالا درست کرده اید را برای شام پخته اید، یا شاید به خودتان افتخار می کنید چرا که از خانه در آمدید و کمی دویدید، در زمانی که اصلاً حس آن را نداشته اید. لطفاً این موفقیت هیا کوچک را جشن بگیرید!
 • هرگز موفقیت خود را با دیگران مقایسه نکنید.
  کار ساده ای است که موفقیت های خود را کوچک نشان دهید و مثلا بگویید: "آره، راستی من امروز در کار پاداش گرفتم. دوست من بیل محبوب ترین برنامه آیفون در همه زمان ها را ایجاد کرد."
  خب این چه ربطی به شما دارد؟

حلقه های معیوبِ رفتاریتان را شناسایی کنید و آگاهانه آنها را تغییر دهید.

5. حلقه های معیوبِ رفتاریتان را شناسایی کنید و آگاهانه آنها را تغییر دهید.

با گذشت زمان، ما یاد گرفته ایم که تصمیمات و عکس العمل های خودکار و تکرارشونده بگیریم. این باعث می شود که بدون اینکه بدانیم و حتی بخواهیم در حلقه هایی از رفتارهای تکرارشونده و بیهوده گرفتار شویم. جالب است بدانید بسیاری از اوقات ما آگاهی از تصمیمی که می گیریم نداریم و صرافاً بر اساس عادت هایمان رفتار می کنیم.
لازم است بدانید بسیاری از رفتارها و عاداتِ زندگی ما که ممکن است غیرقابل تغییر به نظر بیایند، براحتی قابل رفع اشکال و تعمیر هستند، البته پس از اینکه این الگوهای رفتاری را تشخیص دادید.

 • شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که پس از پایان ساعات کاری به کافه یا قهوه خانه می روید و زمان زیادی را با همکارانتان تلف می کنید و قهوه می نوشید! هفته بعد امتحان کنید. اگر همیشه حس می کنید نیاز به گشت و گذار با همکاران تان را دارید، به محض اینکه ساعت 5 شد، به جای رفتن و نوشیدن، باشگاه رفتن را امتحان کنید و وزنه ها را یکی دو ساعت بلند کنید. الگو های خود را مشخص کنید و تکانی به آنها بدهید.

در این مورد این مقاله مرتبط را هم بخوانید: علت پنهان در پشت مشکلات و مخمصه های زندگی


6. در ارتباطاتِ خود مثبت و سخاوتمند باشید و زمان و آگاهی های خودتان را در اختیار دیگران بگذارید.

افراد خوش شانس کسانی هستند که دوست داریم در کنارمان باشند، زیرا به نظر می رسد که ثروتشان به نفع همه است. با مثبت اندیش بودن و بیشتر بها دادن به موفقیت خود، به فردی تبدیل شوید که همه می خواهند وقتشان را با شما بگذرانند.

 • وقتی دیگران کاری را به درستی انجام می دهند یا هنگامی که اتفاق خوبی برایشان رخ می دهد، به آن ها تبریک بگویید. یک یادداشت کوچک تبریک تاثیر زیادی می گذارد.
 • مهارت های خود را حتی در موارد کوچک داوطلبانه در اختیار بقیه بگذارید. اگر شما در این فکر هستید که چرا کسی در خانه شما را نمی زند تا به شما در اسباب کشی کمک کند، سعی کنید تمام اسباب کشی هایی که طی سال ها از زیر آن شانه خالی کردید را به یاد بیاورید.
  دفعه بعد، بعد از ظهر و ماشینِ خود را برای این کار داوطلب کنید و ببینید که شانس تان تغییر می کند یا نه.


بخش دوم:

تعیین هدف و سخت کوشیآموزش خوش شانسی: تعیین هدف و سخت کوشی1. برای خود مهلت تعیین کنید.
فرقی نمی کند که کار شخصی یا اهداف اجتماعی باشد، یادگیریِ تعیین مهلت ها برای خودتان می تواند بیشترین تغییر را ایجاد کند. حتی اگر کسی هوای شما را ندارد، یادگیری اینکه خود را مجبور کنید راه را ادامه دهید و یک پروژه را به اتمام برسانید، شما را موثر و پربار می سازد.
حس خواهید کرد که در راس امور قرار دارید و کنترل زندگی و دقایقتان را در دست دارید، بجای اینکه در تقلای عقب نماندن از بقیه باشید.

 • لیستی از قدم هایی کوچک به سمت کامل کردن چند هدف را برای خودتان بنویسید. اگر می خواهید که خانه تمیز شود، یا قبل از گردهمایی دوستان دبیرستان وزن خود را کم کنید، تصمیم بگیرید که تا آخر هفته چه کارهایی می خواهید انجام شود.
  قرار نیست همه این کارها به یک باره انجام بگیرد، بنابراین به خودتان اجازه دهید تا فرصت هایی را برای پیروزی هایی کوچک ایجاد کنید و تا رسیدن به هدف بزرگتر، دنبال آن پیروزی باشید.

آیا به دنبال تغییرات گام به گام و همیشگی در زندگی تان هستید؟ آیا می خواهید عادات درست و خوب را به صورت تدریجی در زندگیتان ایجاد کنید؟

محصول صوتی تحول در عادت های زندگی

ما در این محصول آموزشی به شما به صورت مفصل آموزش می دهیم که چگونه با گام های کوچک به اهداف بلند و بزرگتان برسید. خرید محصول صوتی جریان


2. به اهداف خود ایمان داشته باشید. (کارهای خود را مهمترین اقدامات بدانید!)
به منظور تکمیل کارها، باید یاد بگیرید که اهمیت هدف گذاری را بشناسید، فکر کنید همیشه و در هر زمانی مهم ترین چیز در دست شماست. مثلاً به اون پروژه ای که مرتب پشت گوش می اندازید مثل دِربیِ شخصی خودتان نگاه کنید؛ مهمترین مسابقه و اقدام زندگی!
یا آن کانال یوتیوب را که همیشه می خواستید راه بیاندازید، همین بعد از ظهر شروع کنید نه «یک زمانی»! این «یک زمانی»ها ممکن است هیچ وقت نرسند!


3. تا آخر کار ادامه دهید.
انجام یک کار "به اندازه کافی خوب" هرگز موفقیت و شانس پایدار را تضمین نمی کند. اما همواره تلاش کردن و به نتیجه رساندن کارها و سپس صعود به بالا و فراتر از آن، موفقیت و آرامش بیشتری برایتان به ارمغان می آورد.

 • کمتر از وقت خود را صرف نگرانی کنید که آیا در قرار اول تأثیر خوبی گذاشته اید یا اینکه رئیس شما به دلیل برخی از ایمیل هایی که توضیحشان دشوار است از دست شما عصبانی شده است. با آنها صحبت کنید.
  کانال های ارتباطی را باز کنید و در مورد سردرگمی و احساسات خود راحت صحبت کنید. سپس آنها را رها کنید.

آموزش خوش شانسی: انتظارتان از خودتان را متعادل کنید.

4. انتظارتان از خودتان را متعادل کنید.
همواره به خودتان انرژی دهید. منظور بهترین چیزی که می توانید باشید. به این فکر کنید که چه چیزی برای شما مناسب است؟ آیا توانایی ها و محدودیت هایتان را می شناسید؟ و از خودتان صادقانه بپرسید که آیا خواسته ها و اهداف شما می تواند بیشتر باشد؟

 • با تلاش خود به سمت چیزهایی که واقعاً می خواهید بروید و به جای بهانه آوردن، ثروت ایجاد کنید.


5. باهوش تر و موثرتر کار کنید، سخت تر کار نکنید.
یادگیری کارآمد بودن در تلاش هایتان به شما کمک می کند تا در اهداف خود مشتاق و پرانرژی تر باشید. هرچه در کارهایی که انجام می دهید مهارت و استعداد و علاقه بیشتری داشته باشید برایتان راحت تر خواهد بود و احتمال اینکه آن کار را انجام دهید و به نتیجه برسانید، بیشتر است.

 • شریک پیدا کنید. یادگیری واگذاری وظایف و درخواست کمک درصورت نیاز، کار را آسان تر می کند.

این مقاله را هم در همین مورد بخوانید: خودکارآیی چیست؟ و به چه دردی می خورد؟


6. فعال باشید.
اولین کسی باشید که برای انجام کارها تلاش می کند. اگر همه در مورد عدم وجود کافه سیار در شهر شکایت دارند، شما می توانید صبر کنید تا کسی ایده شما را انجام دهد یا خودتان شروع کنید به ایجادِ یک کافه سیارِ خوب و درجه یک؟

 • کار را همین الان انجام دهید. واقعاً نیازی نیست برای همه ی نامعلومات و احتمالات در آینده برنامه ریزی کنید (چون اصلاً این امکان پذیر نیست!). همین الان انجام دهید؛ همین امروز.

این فیلم آموزشی رایگان را ببینید: چگونه کنترل وقت آزادمان را در دست بگیریم؟


7. قاطع باشید.
اگر چیزی را می خواهید، از آن نترسید. اگر انتظارات خود را پایین بیاورید و به خاطرِ احتمال ترسناک بودن فرصت ها از آنها دوری کنید، با ریسک نکردن خودتان را از محدوده موفقیت خارج می کنید.
پس برو بدستش بیار.

 • اگر مثلاً در اداره یا شرکتی هستید، درخواست افزایش حقوق کنید، جدیت به خرج دهید و تغییراتی که باید را ایجاد کنید، به جای اینکه در انتظار شخص دیگری باشید تا آنها را برای شما ایجاد کند.
  منتظر نمانید تا بالادستی ها خود به کارهای خوبی که انجام می دهید توجه کنند، آن را برای خودتان مطالبه کنید. اگر شغل شما باعث خوشحالی شما نمی شود، نق نزنید و خود را بدشانس ندانید! یاد بگیرید که نارضایتی خود را بشناسید و برای آن کاری بکنید و به دنبال نقاط قوت خود باشید.


8. مشتاق باشید.
شما در سیاره زمین زندگی می کنید. شما می توانستید یک حلزون که بر روی یک قطعه بقایای یک فضاپیما شناور است باشید! فکر کنید چقدر کسل کننده خواهد بود!
بیاموزید که با آنچه در زندگی شما اتفاق می افتد و فرصت هایی که دارید، مشتاقانه برخورد کنید. اگر از نحوه پیشروی خود ناراضی هستید، از این نارضایتی به عنوان فرصتی برای انجام آنچه می خواهید، استفاده کنید:
یک گروه موسیقی را شروع کنید. یاد بگیرید بیلیارد بازی کنید. کوهنوردی کنید. 

بهانه های خود را متوقف کنید و شروع به ساختن شانس خود کنید.

آموزش خوش شانسی: خود را با افراد حامی و مشوق احاطه کنید.

9. خود را با افراد حامی و مشوق احاطه کنید.
از افراد نیازمندی که نیاز به حمایت عاطفی شما دارند یا افرادی که با مسائل خود تمام وقت شما را می گیرند و انرژی و قدرت عاطفی شما را مثل شیره از وجودتان می کشند، دوری کنید.
به جایش بیاموزید که از دوستان نزدیک و برگزیده ی خود ارتباط متقابل برقرار کنید، یعنی هم حمایت و پشتیبانی کنید و هم حمایت بگیرید و یکدیگر را بالا نگه دارید. خود را در ارتباطات متقابل درگیر کنید تا شاد، سالم و خوش شانس باشید.


بخش سوم:

نگاهی به نمادها و اسطوره ها

آموزش خوش شانسی: استفاده از نمادهاابتدا این توضیحات مهم را بخوانید: 
ممکن است شما هم مانند بسیاری از افرادی باشید که به نمادها و طلسم ها و موارد مشابه اعتقادی نداشته باشید و آن را خرافات و بی اثر بدانید و در اینجای مقاله با خودتان بگویید این مقاله جای مطرح کردن این مسائل نیست! منظورمان از آوردنِ این موضوع، این ایده است که استفاده از این نمادها و در نظر گرفتن یک نماد در زندگی، می تواند اثری روانشناختی بر شما داشته باشد.
حالا این اتکاء می تواند بر روی یک شیء باشد و یا می تواند بر روی یک اعتقاد و باور باشد. مهم این است که بر شما و انگیزهایتان تاثیر مثبت داشته و کمک کننده باشد.
با این توضیح شروع می کنیم:

1. به دنبال حشرات خوش شانس باشید.

در بسیاری از فرهنگ ها، حشرات به عنوان علائم خوش شانسی  شناخته می شوند که ثروت را به ارمغان می آورند. بعضی اوقات کشتن این حشرات را می توان بدشانسی قلمداد کرد، بنابراین ایده خوبی است که از آنها آگاه باشید و اجازه دهید گاه در زندگی شما تقش آفرینی کنند.

 • داشتن یک کفشدوزک معمولاً نشانه شانس تلقی می شود که گاهی اوقات تصور می شود که دارای خواص درمانی برای بیماران است. سعی کنید یک طلسم کفشدوزک بپوشید تا شانسی که کفشدوزک به وجود می آورد را منتقل کنید.

چگونه خوش شانس باشیم؟

 • سنجاقک ها معمولاً مرتبط با آب و ناخودآگاه هستند. بعضی از مردم فکر می کنند که وقتی یک سنجاقک روی شما فرود می آید یک چیز مهم در زندگیتان تغیر خواهد کرد.
 • هنگامی که جیرجیرک ها ساکت می شوند، اتفاقی در حال وقوع است. شاید چیز بدی باشد. برخی از بومیان آمریکایی زمانی فکر می کردند که جیرجیرک باعث شانس می شود و برای همین ما غالباً این حشره را روی جواهرات، گردن بند ها  و... در خاورمیانه و اروپا می بینیم. صدای جیرجیرک ها به طور کلی خوش شانسی تلقی می شود.

2. به دنبال گیاهان و علائم خوش شانسی در طبیعت باشید.

در بسیاری از فرهنگ ها، یافتن گیاهان خاص خوشبختی به حساب می آید. حواستان به گیاهان خوش شانس باشد.

 • میخک های چهار برگ معمولاً توسط دانش آموزان مدرسه به عنوان نشانه شانس و ثروت جمع آوری می شود.
 • یافتن بلوط یک سنت قدیمی نورسین بود، زیرا درختان بلوط باعث رعد و برق می شدند که نشانه ی ثور (Thor) بود. در نتیجه، نگه داشتن بلوط راهی برای مصون ماندن از شر خشم ثور بود.
 • برخی فرهنگ ها بامبو را به عنوان یاوری برای رشد معنوی، با ارزش می دانند.

بامبو: نماد شانس

 • گاهی اینطور برداشت می شود که رشد و پرورش ریحان برای مصرف باعث شور و اشتیاق می شود. این گیاه همچنین دارای خواص ضد باکتریایی و سایر خواص غذایی است.
 • گیاهان دارویی، یاس، گل مریم، رزماری و اسطوخودوس معمولاً گیاهانی که زیاد رشد می کنند، هستند و دارای انواع مختلفی از تأثیرات تغذیه ای و درمانی هستند. همه آنها بوی فوق العاده ای دارند و می توانند در انواع ظروف، صابون و چای ها نیز مورد استفاده قرار گیرند، بنابراین هم مفید هستند و هم خوش شانسی می آورند.
 • و...


نتیجه گیری:
خوش شانسی بیش از آنکه یک صفت یا ویژگی باشد، یک مهارت است که می توان آن را در خودمان ایجاد و تقویت کنیم. خوش شانسی آن چیزی است که در ذهن ما می گذرد و در تصمیمات و رفتارهای ما ظهور و بروز می یابد.
سعی کنیم از همین لحظه که این مقاله آموزشی را خواندید، شروع کنید به تقویت این مهارت در خودتان.

خیلی خوشحال می شویم نظراتتان را در این مورد، در پایین این مقاله برایمان بنویسید.


این مقاله توسط تیم تولید محتوای جریان تدوین و ترجمه شده و انتشار آن با ذکر منبع، خوشحالمان می کند.