آیا در تلاش هستید تا در جنبه هایی از زندگی خود انگیزه داشته باشید؟ ما هیچ وقت از دقایقی که مشغول انجام کارهای مربوط به تحصیل، شغل، تناسب اندام یا فقط برنامه روزمره خود هستیم، لذت نمی بریم. در نتیجه طبیعی است که بعضی روزها انگیزه و انرژی کمتری داشته باشیم. اما اگر دائما در طول روز با کمبود انگیزه مواجه هستید، ممکن است برای یافتن علت آن نیاز به کاوش عمیق تری باشد.
به دست آوردن انگیزه آسان تر از آن چیزی است که فکر می کنید و تنها به عادت های شما مربوط می شود (دست در دست عادت های شما دارد) و نه هیچ چیز دیگری!

عادت ها چه ارتباطی می توانند با انگیزه داشته باشند؟

بسیار خب!
ممکن است شگفت زده شوید که "عادت ها چه ارتباطی می توانند با انگیزه داشته باشند؟" بسیاری از افراد عادت ها را به عنوان یکی از عوامل موفقیت شخصی خود نمی دانند و به سادگی، آنها را جزئی از روال عادی زندگی خود می بینند.
دلیل آن نگرش این است که بیشتر افراد عوامل بیرونی را با موفقیت مرتبط می دانند؛ مانند شانس، آموزش یا پیشینه خانوادگی. در حالی که چون بیشتر عادت ها درونی هستند، نادیده گرفته می شوند.
اما حقیقت این است که، عادت ها تقریباً اثر خود را بر روی همه جنبه های زندگی ما تحمیل می کنند.
آنها مسئول بیشتر کارهای روزمره ما از کوچک تا بزرگ هستند. به این فکر کنید که چگونه روز خود را شروع می کنید، معمولا برای ناهار چه می خورید یا حتی چه راهی را برای رفت و آمد به محل کار انتخاب می کنید. همه اینها عادت هستند!

عادت ها مسئول ایجاد انگیزه یا عدم ایجاد انگیزه در ما هستند.

عادت ها آن چنان با زندگی ما عجین شده اند که بر میزان انگیزه ما هم اثر می گذارند. برخی از عادت ها و روال‌های خاص که انتخاب می کنیم، انگیزه های ما را تقویت می کند، در حالی که برخی دیگر سبب آشفتگی، بی نشاطی و بی انگیزگی ما می شود.
بنابراین یک راهکار برای حفظ انگیزه این است که یاد بگیرید چگونه عادت های خود را کنترل کنید؛ به این ترتیب می توانید با کنترل و استفاده از آنها به عنوان ابزاری جهت ایجاد ورودی ها یا اقدامات اصولی و پایدار برای رسیدن به خروجی و نتیجه ای که می خواهید به دست آورید، در خود ایجاد انگیزه کنید.

اولین گام برای اینکه بتوانید عادت هایتان را کنترل کنید، این است که دقیقا بدانید عادت چیست، چگونه شکل می گیرد و چگونه می توان آنها را ایجاد یا از بین برد تا بتوانید استفاده بهتری از وقت خود داشته باشید.


عادت چیست؟

عادتها اصولاً رفتار و اعمالی هستند که پیش از انجام آن فکر و برنامه ریزی نمی کنیم. به عبارت دیگر عادت به رفتاری گفته می شود که در زمان یا مکان مشخص با حداقل توجه و انرژی اتفاق می‌افتد.


انواع عادتها

دو نوع عادت وجود دارد: آگاهانه و پنهان.
عادات آگاهانه: آنهایی هستند که به راحتی قابل تشخیص هستند. معمولا برای اینکه آنها را حفظ کنید به یک نیروی آگاهانه نیاز دارید. اگر آن نیرو و توجه را حذف کنید، به احتمال زیاد این عادت از بین می رود. شناسایی عادت های آگاهانه بسیار آسان است و می توانید خودتان به سرعت آنها را بررسی کنید.

دویدن در صبح ها یک عادت آگاهانه است

هر روز صبح با صدای زنگ ساعت بیدار شدن، یا هر روز عصر دویدن، نمونه هایی از عادت های آگاهانه هستند.

عادات پنهان: از طرف دیگر عادات پنهان، آنهایی هستند که مغز ما به صورت خودکار انجام می دهد و تا زمانی که یک عامل یا منشا خارجی آن را فاش نکند، مانند کسی که رفتارتان را به شما گوشزد کند، از آن بی خبریم.

با این حال، بیشتر عادت های ما پنهان هستند! آنها در درون ما تثبیت شده اند و بیشتر اوقات بدون اینکه متوجه شویم بر سبک زندگی و تصمیم های ما اثر می گذارند. مانند اینکه وقتی مشغول خواندن متنی هستید، بدون اینکه متوجه باشید یک صفحه ی مرورگر در لب تاپتان که جلویتان است، باز می کنید! و یک صفحه ی سایت خبری باز می کنید و یواش یواش متوجه می شوید متن را رها کرده اید و نیم ساعت است مشغول اینترنت گردی هستید!

اینترنت گردی یک عادت پنهان است

مدتی در مورد عادت های خود فکر کنید و سعی کنید تعیین کنید که کدام یک پنهان و کدام یک آگاهانه هستند. همچنین، به این فکر کنید که آیا این عادت ها باعث می شوند احساس مثبت و انگیزه بالا داشته باشید یا خیر.
اکنون که به تصویر واضح تری از عادت ها دست پیدا کردید، بگذارید در خصوص انگیزه صحبت کنیم.


چگونه انگیزه آشکار می شود؟

خواه از آن آگاه باشید یا نه، انگیزه نیرویی عظیمی در زندگی شماست و باید تحت کنترل باشد تا بتوانید از آن استفاده کنید. اگر چه بسیاری از افراد وجود یا عدم وجود انگیزه در خود را مانند یک کلید ساده "روشن" و "خاموش" می پندارند.

اما، انگیزه یک جریان است و نه کلید.

منظور من این است: انگیزه از لایه های مختلفی تشکیل شده است، از هسته شروع می شود و به سطح می رسد. سطح چیزی است که شما می بینید، اما فرآیند واقعی از هسته شروع می شود و مهمترین قسمت آن است.
برای درک بهتر این جریان، من آن را به سه قسمت تقسیم کرده ام:

  1. پشتیبانی فعال کننده ها
  2. سطح قدردانی
  3. هسته هدف

فعال کننده ها: 
شما را برای رسیدن به هدف پشتیبانی می کنند. که می توانند شامل افراد، امور مالی یا هر چیز دیگری که شما را در رسیدن به هدف یاری رساند، باشند. آنها هسته شما را بزرگ تر کرده و اراده شما را برای حرکت تقویت می کنند.

قدردانی: 
هر نوع شناخت بیرونی است که به شما انگیزه می دهد، مانند احترام، تعارف و تمجید، حمایت عاطفی، بازخورد یا انتقاد سازنده. همچنین می توان آن را از طریق همبستگی با افراد دیگری یافت که هدفی مشابه شما دارند. قدردانی اغلب آن چیزی است که در سطح می بینید وقتی به مشخصات ظاهری و اعتبار افراد دیگر نگاه می کنید.

هدف داشتن برای انگیزه داشتن لازم است

هدف: 
در پایان، نیروی واقعی در پشت جریان انگیزه شما، هسته داخلی آن است: هدف شما. هدف، پیش شرط انگیزه است.

هدف داشتن، همان چیزی است که افراد با انگیزه و بی انگیزه را از هم جدا می کند.

شناخت هدف، بدون اینکه مهم باشد چه کاری انجام می دهید، به شما کمک می کند تا عادت ها و روال هایی برای خود ایجاد کنید که در شما انگیزه نامحدودی به وجود می آورد.

این مقاله می تواند به شما کمک کند: اهداف خود را فریاد نزنید


هدف شما از دو چیز ناشی می شود: معنی داشتن و حرکت به سمت جلو.
پس، چگونه این دو کار را انجام می دهید؟

معنی داشتن
معنی داشتن ساده است. فقط یک سؤال از خود بپرسید: چرا؟

معنی داشتن ساده است. فقط یک سؤال از خود بپرسید: چرا؟چرا به دنبال یک هدف مشخص می روید؟ اگر دلیلتان مبهم یا نامشخص باشد، انگیزه شما نیز مبهم و نامشخص خواهد بود.با اینکه انگیزه انرژی لازم برای انجام کار را برای شما فراهم می کند، اما باید این انرژی در یک جا متمرکز شود، یا اینکه جای دیگری برای رفتن نداشته باشد و اصطلاحاً هرز نرود!
با این حال، معنی داشتن آنقدرها که به نظر می رسد پیچیده نیست. تنها دستورالعمل لازم این است که باید برای چیزی یا شخصی که برای شما مهم است، ارزش قائل شوید.

حرکت رو به جلو
پس از آن، حرکت رو به جلو داشته باشید. به طور خلاصه، این به آن معناست که از روی عادت فقط به سمت هدف خود در حرکت باشید و برای حفظ این عادت، شما باید حرکت رو به جلو را حفظ کنید.
حتی پیشرفت های کوچک هم می توانند به همان اندازه به شما انگیزه دهند، تا زمانی که ادامه می یابند.

استفاده از عادتها برای افزایش انگیزه

ایجاد یک شاخص پیشرفت ساده مانند فهرست های بررسی یا نقاط عطف، یک راه عالی برای به تصویر کشیدن موفقیت های کوچک (و بزرگ) شما است. آنها مغز شما را برای شناسایی و قدردانی از آنها تحریک می کنند و باعث می شوند تا انرژیی انگیزشی شما اندکی تقویت شود.


انگیزه و عادت ها به هم وابسته اند

امیدوارم اکنون درک کرده باشید که چگونه انگیزه و عادت ها دست در دست یکدیگر پیش می روند (به هم وابسته اند). توازن موجود در کارهای روزمره، نقش ها و مسئولیت های شما، منجر به کاهش آشفتگی و بی انگیزگی حاصل از آن می شود.
با شناخت هدفهایتان، می توانید به عادت های خود توجه کنید و آنها را ارزیابی و بهبود بخشید. آنگاه انگیزه شما به دلیل ایجاد روندهای مثبت و عمل کردن در جهت دستیابی به چیزهایی که واقعا می خواهید، به طور خودکار افزایش می یابد.


«راهنمای ایجاد عادت های خوب» خود را قبل از رفتن فراموش نکنید
این راهنمای ارزشمند را که می تواند کمک کند تا در مسیر ایجاد عادت های درست و موثر، از هر یک از چالش های روبروی خود عبور کنید، را فراموش نکنید!
شما توانایی گذراندن زمان های سخت و استمرار انجام عادت های خوب و درست را دارید.
بعضی اوقات، شما فقط به یک راهنمای انگیزه دهنده مانند این نیاز دارید.
به شدت به شما توصیه می کنم محصول صوتی «تحول در عادت های زندگی با استراتژی Mini Habit» را دانلود کنید:

این مقاله به صورت اختصاصی توسط جریان ترجمه و ارائه شده است. بازپخش آن با ذکر خوشحالمان می کند.