شاید برای یک پدر هیچ اتفاقی طاقت فرساتر از این نیست که پس از جدایی از همسر، باید از فرزندانش دور باشد و دیگر نمی تواند مانند سابق، با فرزندانش باشد! این زمان دقیقاً زمانی است، که در این مقاله می خواهیم در موردش صحبت کنیم. با ما باشید... 

اینکه پس از طلاق، به عنوان یک پدر همچنان باید رابطه خوبی با فرزند یا فرزندانتان داشته باشید، کاری سخت و انرژی بَری است که نیاز به توانمندی ومهارت دارد. این یک واقعیت است که طلاق بین هر زوج و خانواده ای به گونه ای بی نظیر و متفاوت اتفاق می افتد، و هر چه شما به عنوان پدر خانواده، بیشتر در مورد آنچه انتظار و نیاز دارید و باید انجام دهید، بدانید، بهتر می توانید واکنش نشان دهد. 

اما برای داشتن موفقیت بیشتر در این شرایط، چه کاری می توانید انجام دهید؟ در اینجا 7 توصیه طلایی را که می تواند به شما کمک کند، می آوریم:

در مورد تأثیر طلاق بر کودکان و روش های مقابله با آن آگاهی کسب کنید.

1. در مورد تأثیر طلاق بر کودکان و روش های مقابله با آن آگاهی کسب کنید.

بعضی اوقات پدر ممکن است بعد از یک طلاق دردناک، نتواند تأثیر جدایی را روی بچه ها ببیند و درک کند. خوب است بدانید که معمولاً این واقعاً برای کودک است که بتواند طلاق را پشت سر بگذارد و سعی کند وقتی زندگی خانوادگی خود را وارونه می بیند، مقابله لازم را از خودش نشان دهد! 

پس لطفاَ با مراجعه به متخصصان و روانشناسان صاحب صلاحیت و یا شرکت در کلاسها و کارگاه های مربوطه، آگاهی خود را در مورد اینکه فرزندانتان با این واقعیت جدید و عجیب در زندگی خود چه مواجهه ای دارند و چه انتظاری از شما دارند، افزایش دهید.

ما در این مورد به شما کمک می کنیم:

محصول صوتی «راهنمای رفتار با کودک در زمان طلاق» محصول صوتی «راهنمای رفتار با کودک در زمان طلاق»در این محصول آموزشی به شما آموزش می دهیم که در زمان طلاق، چگونه با فرزند یا فرزندانتان برخورد کنید تا کمترین آسیب را ببینند.

2. بعد از طلاق نزدیک به محل سکونت بچه ها باشید

داشتن یک رابطه با کیفیت بعد از طلاق با بچه ها، نیاز به صرف زمان مورد نیاز از طرف شما دارد و این مستلزم آن است که شما در خانه نزدیک باشید. بعضی اوقات شغل یا شرایط دیگر می تواند ماندن در کنار بچه ها را دشوارتر کند، اما گذشتن از بعضی موقعیت ها برای اینکه در نزدیکی کودک خود باشید، برای ثبات، آرامش و ارتباطی که کودکان به آن احتیاج دارند ارزشش را دارد. 

پس این مهم است که تا آنجا که می توانید و شرایط زندیگ تان اجازه می دهد، در کوتاه ترین زمان در دسترسِ فرزند خودتان باشید.

3. آنچه در مورد پشتیبانی کودک باید بدانید

اگر شما به عنوان پدر به صورت موقت و یا دائم حضانت کودک خود را بعد از طلاق ندارید، برای حمایت های مالی از کودکتان باید حواستان را جمع کنید. قوانین حمایت از کودک غالباً دشوار است و خطرات عدم پیگیری می تواند عواقب مالی و حقوقی برایتان به همراه داشته باشد. و غالباً شرایط پدرها برای پرداخت این هزینه ها سخت است، به ویژه هنگامی که شرایط اشتغال یا شرایط دیگر دچار دگرگونی می شود.

پس لطفاً با مراجعه به یک مشاور حقوقی، یا از طریق مطالعه، آگاهی تان را در مورد این مباحث حقوقی (شامل چگونگی محاسبه، اجرا و مدیریت آن) بالا ببرید و آماده باشید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: 25 اقدام درست و نجات بخش برای کودک طلاق


4. حضانت مشترک فرزند را یاد بگیرید

اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که حضانت مشترک فرزندان را با همسر سابق خود دریافت کرده اید، باید کلیدهای مدیریت این رابطه مهم را بدانید. حتی هنگامی که مادر و پدر پس از طلاق، به صورت توافقی و دوستانه با یکدیگر می مانند، جزئیات حضانت مشترک می تواند گره ها و مشکلات ایجاد کند. 

در این مورد پیشنهاد می کنیم از تجربه پدران دیگر که در این موقعیت هستند استفاده کنید و یا به همراه همسر سابقتان به یک مشاور مراجعه کنید.

از فاصله دور با کودکتان در ارتباط باشید

5. از فاصله دور با کودکتان در ارتباط باشید

هنگامی مجبور هستید دور از بچه ها زندگی کنید - ممکن است به خاطر شرایط کاری باشد - روابط می تواند پیچیده شود. کودکان غیبت همیشگی شما را دوست ندارند و این می تواند احساسات منفی را در آنها پرورش دهد. 

لطفاً تا آنجایی که می توانید تغییراتی هرچند اندک در شرایط شغلی تان ایجاد کنید و یا راه های ارتباط از راه دور با فرزندانتان را افزایش دهید، مثل استفاده از چت تصویری، تماس تلفنی و ...

اما این را فراموش نکنید، هیچ ارتباط مجازی نمی تواند جای ارتباط در دنیای حقیقی را بگیرد. برای همین لازم است که دفعات دیدار با کودکتان را افزایش دهید و این موضوع را در اولویت های زندیگتان بگذاریدو


6. استفاده بیشتر از مهلت با هم بودن

زمانی که حضانت فرزندتان را ندارید، روزها و ساعاتی در هفته فرصت دارید که با کودکتان باشید. حرفمان این است که در این روزها و ساعت ها به این فکر کنید که چه کاری باید انجام دهید تا تأثیر مثبت آن تجربه را به حداکثر برساند؟
آیا می توانید بدون نقش بازی کردن به عنوان یک "پدر ولخرج و قهرمان" یا ایجاد مشکلات بزرگتر برای بچه ها هنگام بازگشت به سوی مادر، تجربه خوبی داشته باشید؟

نکته ی مهمی که در اینجا وجود دارد این است که تا می توانید باید به کودکتان توجه کنید، با او صحبت کنید و او را بشنوید، یک شنیدنِ موثر.
هرگز پشت مادرش بدگویی نکنید! در صورتی که تمایل دارد از مشکلاتش بپرسید و درددل هایش را بشنوید.
و به این نیز توجه داشته باشید که به دلیل اینکه از او دور هستید، در زمان های ملاقات در چرخه ی باج دادن های افراطی به او نیفتید.
هرگز فراموش نکنید که اگر کودکی یاد بگیرد که به دلیل جدایی پدر و مادرش می تواند از آنها باج بگیرد، به بلوغ عاطفی و اجتماعی لازم نمی رسد و آینده ی روشنی نخواهد داشت.

ارتباط عاطفی مجدد برای پدران مطلقه

7. ارتباط عاطفی مجدد برای پدران مطلقه

این اجتناب ناپذیر است که به عنوان یک پدر مطلقه، پس از گذشت زمان بخواهید یک ارتباط عاطفی خوب را مجدداً تجربه کنید و دوباره به صحنه ی آشنایی و عشق بازگردد. این مسئله می تواند برای هر پدری ترسناک و چالش برانگیز باشد و حتی برای بچه ها ناراحت کننده تر، چرا که بعضی اوقات فرزندان طلاق، به طور پنهانی امیدوارند پدر و مادر دوباره با هم آشتی کنند و با هم زندگی کنند. پس هر ارتباط عاطفی مجدد شما می تواند این آرزوی پنهان را نقش بر آب کند!

راستش این که چگونه از این مرحله عبور کنید بستگی به خیلی شرایط دارد؛ شرایطی مثل سن فرزندتان، شیوه ی جدا شدنتان، کیفیت و کمیت ارتباط شما با فرزندتان و ... 

لطفاً در این شرایط حتماً از یک متخصص کمک بگیرید. تا به فرزندتان کمک شود که بتواند شرایط جدید را با آرامش بپذیرد و سازگار شود و در نتیجه آسیب های روانشناختی احتمالی آن به حداقل برسد. 


خب؛
ما در این مقاله کوتاه سعی کردیم به شما به عنوان یک پدر مطلقه، آنچه باید را آموزش بدهیم.
فراموش نکنید که اگر در این زمینه نیاز به کمک و راهنمایی بیشتر دارید حتماً با ما تماس بگیرید:
02188670340 ، 02188670341


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم تولید محتوای جریان ترجمه و تنظیم شده است. انتشار آن با ذکر منبع خوشحالمان می کند.

منبع: https://www.verywellmind.com