قبلاً در مقاله ی «18 علامتی که نشان می دهد شما یک همسر خودشیفته دارید» به صورت مفصل برایتان گفتیم که یک فرد خودشیفته چه ویژگی هایی دارد. 

در این فیلم آموزشی کوتاه نیز خانم مهشید سالک در مورد شخصیت خودشیفته توضیحات مفید و کاربردی داده اند. ببینید:

در این مقاله که به صورت اختصاصی توسط جریان ترجمه و ارائه می شود برایتان به صورت مفصل می گوییم که چگونه با یک همسر خودشیفته زندگی کنید. تا انتها با ما همراه باشید.

قسمت اول: تنظیم مرزها با همسر خودشیفته
نزدیکی به افراد خودشیفته می تواند مسموم کننده و ناامید کننده باشد. این افراد دارای یک نگرش مبهم و بدون حد و مرز هستند که شما را به سمت آنها جلب می کند. در عین حال، این نگرش آنها نسبت به خودشان، جایی برای جذب آنها به سمت شما باقی نمی گذارد؛ مگر اینکه این امر به طور مستقیم به نفع آنها باشد. اگر رابطه شما با این شخص واقعاً گیج کننده و مبهم شود، کاملا قابل درک خواهد بود. اگر می خواهید فرد خودشیفته ای را در زندگی خود نگه دارید باید مرزهای محکمی را تعیین کنید، یاد بگیرید که چگونه از روی مین های ارتباطی حرکت کنید و از خودتان مراقبت کنید تا بتوانید زندگی خود را با یک فرد خودشیفته مدیریت کنید.

1. مرزهای خود را با همسر خودشیفته مشخص کنید!
اگر می خواهید با افراد خودشیفته زندگی کنید، نمی توانید هرچیزی را که این فرد می گوید، واقع بینانه قبول کنید. همچنین نمی توانید به آنها اجازه دهید هر جور که می خواهند با شما رفتار کنند. خط قرمزهای شما کجاست؟ در ابتدا دریابید که چه رفتارهایی از یک فرد خودشیفته را نمی توانید تحمل کنید.

 • به عنوان مثال، ممکن است در مکالمات به خود مسلط باشید و بتوانید آنها را تحمل کنید، اما وقتی به شما توهین می کنند، نمی توانید قبول کنید.
 • خودشیفتگان به خاطر سوء استفاده از حسن نیت افراد بدنام هستند، بنابراین باید حد و حدود خود را بدانید.

2. لیستی از کارهایی را که فرد خودشیفته انجام می دهد و خط قرمز شما را قطع می کند، تهیه کنید.
هنگامی که مرزهای خود را مشخص کردید، لیستی از موقعیت هایی را تهیه کنید که فرد خودشیفته تمایل به نقض آنها دارد. با نوشتن این مطلب، می دانید که در چه زمینه هایی باید احتیاط کنید.

 • به عنوان مثال، ممکن است این فرد بخواهد شما را در یک جمع دست بیندازد.
 • توجه به این الگو می تواند به شما کمک کند تا یاد بگیرید از کدام سناریوها در برابر آنها محافظت کنید. همچنین به شما کمک می کند تا مرزهای خود را بیان کنید.

تعیین مرز با همسر خودشیفته

3. با اعتماد به نفس به مرزهای خود متکی باشید!
اکنون که می دانید چه رفتارهایی را هرگز نمی توانید تحمل کنید، وقتی رفتار توهین آمیز رخ داد، آن مرزها را اجرا کنید. مثلا بگویید "من می دانم که شما عصبانی هستید، اما تحمل توهین را ندارم. اگر به من توهین کنی، من تو را ترک خواهم کرد."

 • مرزهای خود را با اطمینان بیان کنید، چانه خود را بلند کنید، ارتباط چشمی برقرار کرده و صدای خود را قوی و ثابت نگه دارید. از این طریق، فرد خودشیفته متوجه می شود که شما جدی هستید.

4. عواقب رخدادهای بد را در صورت لزوم اعمال کنید.
فرد خوشیفته باید بداند که از هر مرزی که عبور کند، باید با عواقب آن مواجه شود. اگر گفته اید که دیگر با او صحبت نمی کنید، واقعا به این کار عمل کرده و با او صحبت نکنید. اگر تهدید به ترك كرده اید، این كار را انجام دهید.

 • به خاطر داشته باشید که این عواقب نباید لزوماً منتهی به پایان رابطه شوند. به عنوان مثال به فرد بگویید "من تمایل به ادامه صحبت با شما دارم در صورتی که از توهین کردن پرهیز کنید."
 • به خاطر داشته باشید که اعمال پیامد ممکن است باعث شود که فرد خودشیفته نتوانند رفتار خود را تغییر دهد.

ارتباط با فرد خودشیفته

5. انتظار بازگشت به رابطه داشته باشید اما محکم روی حرف خود بایستید.
مهمتر از آنکه شما چقدر مرزهای خود تعیین کرده اید، خودشیفتگان ممکن است بارها و بارها مرزهای شما را آزمایش کنند. محکم سر حرف خود بایستید.
به عنوان مثال، این افراد ممکن است به هر صورتی به شما توهین کند تا ببیند آیا واقعاً نسبت به حرف ها و مرزهای خود حساس هستید یا خیر. اگر این اتفاق افتاد، باید عواقب آن را اعمال کنید تا به آنها نشان دهید منظور شما از آنچه می گویید، چیست!

 • اگر از تعیین مرزها چشم پوشی کنید، فرد خودشیفته به شما احترام نخواهد گذاشت.

6. بدانید که چگونه باید یک فرد خودشیفته را شناخت.
خودشیفتگان واقعی به شدت به خود فکر می کنند و همواره حق را به خود می دهند. آنها معتقدند که آنها سزاوار توجه و تحسین هستند و برایشان اهمیت ندارد در راه جلب توجه دیگران، به چه کسانی آسیب رسانده اند. آنها نمی توانند انتقاد را تحمل کنند، اما ممکن است مرتباً دیگران را نادیده بگیرند یا جوری رفتار کنند تا خود را بهتر جلوه دهند.

 • داشتن کمی وسواس یا اعتماد به نفس بین افراد بسیار رایج است، اما این صفات در افراد خودشیفته از حد و مرز خود گذشته است و بسیار متفاوت است.
 • به کسانی که این افراد وقت خود را با آنها می گذرانند توجه کنید. خودشیفتگان گرایش به روابط با افرادی دارند که نمی توانند صحبت کنند و روی حرف خودشان بایستند.


قسمت دوم: تعاملی دلپذیر با همسر خودشیفته

1. از یک فرد خودشیفته انتظار عذرخواهی نداشته باشید!
نکته اصلی در مورد افراد خودشیفته این است که آنها فقط به خودشان اهمیت می دهند. این مسئله خلاف واقع نیست، اما آنها واقعاً نگران شما نیستند. اگر به شما توهین کرده اند، بهتر است زخم های خود را پیش فرد دیگری التیام دهید؛ آنها از شما عذرخواهی نمی کنند.

 • به عنوان مثال، اگر این فرد در مورد چیزی به شما دروغ گفته است، وانمود می کند که هرگز این کار را انجام نداده است. سعی می کند دروغ را نحو دیگری به شما بگوید یا شما را به نوعی سرزنش کند.

مذاکره با همسر خودشیفته

2. بین مذاکره خود را با افراد خودشیفته و افراد دیگر تفاوت قایل شوید و مهارت لازم برای آن را کسب کنید.
همیشه حرف نباید حرف فرد خودشیفته باشد. مشخص کنید که قدرت شما کجاست و از آن در مذاکرات استفاده کنید.

 • به عنوان مثال، اگر این فرد در ازای کار در حیاط پول می خواهد، قبل از پرداخت پول، مطمئن شوید کار به طور کامل انجام می شود. در غیر این صورت، این فرد تا پایان معاملات با شما چانه زنی می کند.

3. آنچه را که انتظار انجامش را دارید به گونه ای تصویر کنید که مورد علاقه فرد خودشیفته باشد.
خودشیفتگان کاملاً روی پیشرفت خود متمرکز هستند. بنابراین، اگر می خواهید این فرد کاری را برای شما انجام دهد، بهتر است آن کار را با توجه به آنچه که خودشان دوست دارند برای آنها تبیین کنید.

 • به عنوان مثال، بگویید، "سلام، خیلی عالیه اگر بتوانید به شام خیریه ما، کمک کنید. زیرا این کار داوطلبانه در رزومه کاری شما ثبت می شود و خوب به نظر می رسد."

حتماً بخوانید: 17 نشانه ای که به شما می گوید: ازدواج ممنوع!

4. از کلمه "ما" در مکالمات خود با همسر خودشیفته استفاده کنید.
با تغییر شیوه صحبت کردن در گروه خود با فرد خودشیفته بیشتر همراه می شوید. به جای گفتن "شما" یا "من"، از ضمیر"ما" استفاده کنید تا احساس همکاری ایجاد شود.

 • به عنوان مثال، به جای گفتن "من باید راه حلی پیدا کنم"، بگویید "ما باید یک راه حل پیدا کنیم".
 • ایجاد این تغییر کوچک در گفتار شما باعث می شود تا تعامل با شخص خودشیفته بهبود یابد و به نظر برسد که همواره طرفدار او هستید.

چگونه با همسر خودشیفته زندگی کنم؟

5. رفتارهای بد را از جانب آنها بدانید، نه از جانب خود!
در هسته شخصیتی فرد خودشیفته یک نیاز عمیق به احساس با ارزش بودن وجود دارد. بدانید که وقتی خودشیفته‌ بد رفتار می کند، به خاطر عمل شما و درمورد شما نیست. این رفتارها ناشی از ناامنی های ذاتی آنها است. سعی کنید آنها را به خود نگیرید.

 • برای مثال، اگر شریک زندگی خودشیفته شما تقلب کند، به این معنی نیست که شما کار اشتباهی انجام داده اید. آنها احتمالاً فرصتی را دیدند و بدون در نظر گرفتن عواقبش از آن استفاده کردند. اینکار به طور خاص برای تخریب شما انجام نشده است.
 • اگر لازم است، سعی کنید این جمله را بارها برای خود تکرار کنید، "او خودشیفته است، نه من."


قسمت سوم: مراقبت از خود

1. به افراد همدل که می توانند از شما حمایت کنند، اعتماد کنید.
وجود داشتن در اطراف فرد خوشیفته واقعاً می تواند انرژی شما را بگیرد، بنابراین حتماً با افراد مثبت نگر که قادر به بازگشت عشق و توجه به شما هستند، وقت بگذرانید. وقت خود را با افرادی سپری کنید که همدلی داشته باشند و قادر به تمرکز روی شما و نیازهای شما باشند.

 • هنگامی که به کسی احتیاج دارید تا با او صحبت کند، به عزیزان خود نزدیک شوید و آنچه را که اتفاق می افتد به اشتراک بگذارید. با افرادی صحبت کنید که مایل هستند شما را گوش دهند و در صورت لزوم از شما پشتیبانی کنند.
 • سعی کنید هر هفته زمانی را برای ملاقات برای افراد همدل و حامی خود اختصاص دهید، تا بتوانید توجه و محبت لازم را از جانب آنها دریافت کنید. توجهی که ممکن است فرد خوشیفته هیچگاه به شما ارائه نکند.

در مقابل همسر خودشیفته عزت نفس تان را حفظ کنید

2. هنگامی که به تقویت عزت نفس نیاز دارید، بهترین صفات خود را تصدیق کنید.
عزت نفس شدید خودشیفته می تواند ضربه‌ای به اعتماد به نفس شما باشد. با شناسایی نقاط قوت خود، با کم شدن عزت نفس خود مقابله کنید.

 • لیستی از بهترین ویژگی های شخصیتی خود را تهیه کنید. هر زمان که نیاز به بالا بردن اعتماد به نفس خود دارید، این لیست را با صدای بلند برای خود بخوانید.
 • با خواندن هر صفت بعد از گفتن جمله "من هستم"، لیست خود را پربارتر کنید. برای مثال، بگویید "من مهربان هستم" یا "من شنونده بزرگی هستم".

3. برای مدیریت استرس، زمان خود را برای مراقبت از خود اختصاص دهید. زندگی با فرد خودشیفته اغلب به معنای هدر دادن وقت و محبت است. با این حال، برای ادامه رابطه، باید مقداری از این محبت و وقت را به درون خود بریزید. یک روال مراقبت از خود ایجاد کنید که به پر کردن لیوان صبر شما کمک کند.

 • فیلم تماشا کنید یا خود را ماساژ دهید. با دوستان خود ناهار بخورید. احساسات خود را به روز کنید، به موسیقی گوش دهید یا یک حمام آب گرم بروید.

با یک روانشناس صحبت کنید

4. با یک مشاور / روانشناس صحبت کنید یا به یک گروه پشتیبانی بپیوندید. اگر برای زندگی با فرد خودشیفته به حمایت بیشتری نیاز دارید، با کسانی صحبت کنید که تجربه شما را درک می کنند. در یک گروه پشتیبانی محلی شرکت کنید یا با یک رواندرمانگر متخصص که تجربه رابطه با افراد خودشیفته دارد، مشورت کنید.

 • برای یافتن گروه های حمایتی یا یک روانشناس خوب در جامعه، می توانید این مطلب را بخوانید.
 • با مشاور و گروه پشتیبانی خود کار کنید و از خود بپرسید که آیا زندگی با چنین شخصی که فقط به نیازهای خود اهمیت می دهد ارزش دارد یا خیر!

پیشنهاد ویژه ما:

محصول آموزشی «همسر خودشیفته» که در قالب یک فایل صوتی تهیه شده است، به شما برای یک ارتباط و زندگی سالم تر با همسر خودشیفته کمک بیشتر و موثرتری می کند.

خرید محصول «همسر خودشیفته» سایت جریان