بسیاری از جوان ها دوست دارند بدانند زمان مناسب ازدواجشان دقیقا چه وقت است؟ به عبارت دیگر چطور می توانند مطمئن شوند که آمادگی های لازم را برای ازدواج به دست آورده اند؟

در این بین، برخی نشانه ها و رفتارها وجود دارد که اگر فرد در خود آن ها را می بیند، بهتر است تا آنها را به طور کامل رفع نکرده است، به فکر ازدواج نباشد؛ زیرا متأسفانه با بی تفاوتی و ساده گرفتن آنها، همین عوامل پس از ازدواج مایه بروز اختلافات و بگو و مگوی زوجین می شود. 

در این مقاله قصد داریم 17 مورد از مهمترین این نشانه ها رایتان بگوییم. با ما همراه باشید...

1. تنبلی و بی مسئولیتی!: اگر در خانواده پدری و زندگی مجردی خود مسئولیت کاری را به عهده نمی گیرید یا در مسئولیت محوله تعلل می ورزید.


2. ناتوانی در داشتن تعامل و ارتباط اجتماعی صحیح با دیگران: اگر با پدر، مادر، برادر و خواهر خود (که به نظر شما غیر منطقی بوده یا اخلاق دلخواه شما را ندارند) ارتباط سازنده و راضی کننده ندارید و نتوانسته اید تعامل قابل قبولی ایجاد کنید. (نداشتن تعامل و ارتباط اجتماعی صحیح با دیگران)

3. نداشتن ثبات فکری، هویتی، احساسی و رفتاری: اگر در زندگی، مرتب شغل خود را عوض کرده اید، با دوستان زیادی به دلیل مشکلاتی قطع رابطه کرده اید، رشته تحصیلی خود را تغییر داده یا ترک تحصیل کرده اید، علائق خود را نیمه کاره رها کرده اید و ثبات فکری، احساسی و رفتاری ندارید.


4. داشتن توهم تغییر همسر: اگر تصور می کنید افکار، احساس و رفتار همسرتان را در آینده به دلخواه خود تغییر می دهید. (خطای شناختی)


5. داشتن توهم زندگی مشترک بدون مشکل: اگر به دنبال همسر مناسبی هستید به نحوی که در زندگی مشترکتان در آینده با هیچ گونه مشکلی مواجه نشوید. (خطای شناختی)


6. لذت طلبی افراطی همراه با مسئولیت ناپذیری: اگر در پی کسب لذت و علائق خود، کارها و مسئولیت هایتان را بر دوش دیگران قرار می‌دهید. (اصالت لذت، و نبود مسئولیت پذیری)


7. عدم توانایی در درک دیگران و خودمرکز بینی: اگر فقط منطق و طرز نگرش خود را قبول دارید و در برابر دیگران حالت دفاعی یا تهاجمی می گیرید و قادر به درک افکار، احساس و رفتار دیگران نیستید. (واکنش دفاعی و خود میان بینی)


8. نداشتن خودآگاهی: اگر نقاط ضعف و نقاط قوت خود را به صورت شفاف نمی بینید و بدون این که خود را دقیقاً‌ ارزیابی کنید و بشناسید، ‌دنبال همسر مناسب می گردید.\


9. عدم توانایی در مدیریت و هدایت هیجانات و رفتار خود: اگر تاکنون با نظرات، انتقادات و پیشنهادهای دیگران، تغییری در رفتار شما ایجاد نشده است. (نبود مدیریت خود یا خود مدیریتی)

حتماً بخوانید: 18 علامتی که نشان می دهد شما یک همسر خودشیفته دارید


10. مشکل در تقسیم وظایف و تعارض نقش ها: اگر مسائل کاری شما مانع ارتباط دوستانه و ارتباط دوستان شما مانع ارتباط صمیمی در خانواده (خانواده پدری) می شود یا مسائل و مشکلات شخصی شما در تمام حوزه های زندگیتان تاثیر می گذارد و در هم تنیده می شود.


11. نداشتن حد متوسطی از انعطاف پذیری:اگر به هیچ وجه قادر به تغییر برنامه های از قبل طراحی شده خود نیستید (حتی اگر شرایط تغییر کند) و بسیار متعصب، خشک و غیر قابل انعطاف هستید. 


12. نداشتن آگاهی و درک اجتماعی: اگر قادر به درک احساسات، رفتار و افکار خانواده، دوستان و همکارانتان (که متفاوت از شما عمل می کنند) نیستید.


13. نداشتن بلوغ عاطفی: اگر بیشتر به جای گوش کردن، صحبت می کنید و بیشتر از آن که سعی کنید دیگران را بفهمید، سعی دارید که دیگران شما را درک کنند. (رشد نکردن و پایین بودن هوش عاطفی)

حتماً بخوانید: 8 نشانه‌ای که میگوید رابطه عاطفی‌تان دوامی ندارد


14. پایین بودن سواد عاطفی: اگر بسیار هیجان طلب هستید و تنها، هیجانات شما را به سویی می کشاند و قادر به تعویق انداختن خواسته هایتان نیستید. (هوش هیجانی پایین)


15. رفتار بی تعقل یا انعکاسی، مشکل در شیوه حل مسئله: اگر برای رفتار، احساس و گفتار خود روش و برنامه ای ندارید و منفعلانه به دیگران واکنش نشان می دهید.


16. پاسخ اجتنابی به رویدادها: اگر عادت دارید به جای حل مشکلات از آنها فرار کنید یا اجتناب بورزید یا واکنش شما به مسائل بی تفاوتی است.


17. ابتلا به یکی از اختلالات شخصیت: اگر در آینه نگاه دیگران، شما فردی غرغرو، سرزنش گر، وابسته، احساساتی، بدبین، گوشه گیر، پرخاشگر، دمدمی مزاج، خودخواه، گوشت تلخ، غمگین یا تکانشی (کسی که یک باره بدون مقدمه و از روی احساس دست به عملی می زند و پیامدهای آن را نمی سنجد) به نظر می آیید.

حتماً ببینید: محصول صوتی همسر خودشیفته


18. داشتن توهم "فقط یکی": اگر فکر می کنید از بین چند میلیارد ساکنان کره زمین، فقط و فقط یک شخص مناسب شماست و ارزش ازدواج دارد و در غیر این صورت زندگی شما بی معنا شده و باید بمیرید یا تا آخر عمر مجرد بمانید. (خطای شناختی، نداشتن کنترل احساس، هوش هیجانی ضعیف)


19. ازدواج با دلایل اشتباه: مثلاً اگر وضعیت فعلی تان راضی کننده نیست و برای رهایی و فرار از موقعیت، به ازدواج اقدام می کنید.


سخن پایانی:
خوش داریم پس از خواندن این 17 نشانه، نگاهی صادقانه به خودتان بیندازید و ببینید حقیقتاً آیا این نشانه ها در شما یا شریک عاطفی تان وجود دارد؟
اگر جواب شما مثبت است، لطفاً دست نگه دارید.
و در اولین فرصت به فکر برطرف کردن این مشکلات در خودتان باشید. حالا یا با مراجعه به یک روانشناس و مشاور صاحب صلاحیت، یا با شرکت در کلاس های آموزشی روانشناسی و یا مطالعه دقیق در این مورد و بالا بردن آگاهی.

محصولات آموزشی جریان