بعد از طلاق ممکن است مشکلاتی که با همسرتان داشتید تمام شود اما مشکلات دیگری پیش رویتان قرار می‌گیرد که اگر برای مقابله با آن‌ها آماده نباشید، ممکن است دچار آسیب‌های جدی شوید. شناخت این مشکلات احتمالی و آماده بودن برای آنها می تواند آسیب کمتری را برای شما و فرزندانتان به همراه داشته باشد.

کنار آمدن با احساس شکست پس از طلاق
درخواست یا پذیرش طلاق غالباً به معنی اعتراف به این موضوع است که من در انتخابم اشتباه کرده‌ام. پذیرش این حقیقت و اعلام آن به دیگران ممکن است در شما احساس شکست، ناکامی و ناکارآمدی ایجاد کند. این احساسات تا اندازه‌ای طبیعی است، اما باید مراقب باشید که به‌صورت بیمارگونه نشود و شما را به ورطهٔ افسردگی سوق ندهد.

مدیریت هیجانات منفی پس از طلاقمدیریت هیجانات منفی نسبت به اطرافیان
شاید غالب‌ترین هیجانی که در این دوران تجربه می‌کنید، خشم باشد. بعد از این احساس خشم ممکن است تمایل به‌ تلافی و انتقام در وجودتان بیداد کند. غافل از این‌که هرقدر این خشم و تمایل به انتقام در وجودتان مشتعل‌تر شود، تمرکز شما برای حل منطقی مشکلاتتان کم‌تر می‌شود. بنابراین بهتر است با مدیریت این خشم اجازه ندهید که مشکلاتتان چند برابر شود.

حتماً بخوانید: ۳ نشانه ی در خطر بودن زندگی زناشویی

مواجهه با نگرانی نسبت به آینده پس از جدایی
برای کاهش نگرانی‌ نسبت به آیندهٔ خود می‌توانید دوباره سود و زیان این تصمیم خود را بررسی کنید. فکر کردن به کارهای مثبتی و موثری که می‌توانید برای زندگی‌تان انجام دهید و همچنین کمک گرفتن از یک متخصص در زمینه ی کارآفرینی، می‌تواند شما را کمی آرام‌تر کند.

تغییر ناگهانی جایگاه اجتماعی پس از طلاق

چه قبول داشته باشیم چه نه، ازدواج و زندگی مشترک یک جایگاه ویژه ی اجتماعی برایمان ایجاد می کند که با از بین رفتن زندگی مشترک، این جایگاه نیز خدشه دار می شود. مثلاً جامعه و کسب و کارهای مختلف ممکن است نگاه متفاوتی به یک مرد یا زن مطلقه داشته باشند. از پیش باید به این موضوع آگاه باشید و در مورد مواجهه ی درست و منطقی با آن فکر کنید و تصمیم بگیرید. 

https://www.instagram.com/jaryaancom/

مشکلات مالی پس از جدایی
اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که از استقلال مالی برخوردار نیستند، ممکن است بعد از طلاق با مشکلات جدی مالی روبه‌رو شوید. این مسئله برای زنان مشکلات بیشتری را ایجاد می کند. قبل از طلاق در مورد منبع مالی خود فکر کنید و در مورد پیدا کردن این منبع مالی برنامه‌ریزی کنید. این برنامه ریزی می تواند یادگیری یک مهارت، یادگیری یک هنر و یا شرکت در کلاس ها و سمینارهای کارآفرینی باشد.


پس از طلاق

بازسازی روابط اجتماعی
ممکن است بعد از طلاق، نحوهٔ رفتار اطرافیان با شما تغییر کند. برای نمونه ممکن است خیلی از دوستان متاهل از ما دور شوند و یا مورد قضاوت برخی از اطرافیان و اقوام قرار بگیرید. باید تلاش کنید تا با رفتار معقول و منطقی به اطرافیان فرصت دهید تا شرایط جدید شما را بپذیرند.

مشکلات فرزند یا فرزندان پس از طلاق
بسیار محتمل است که فرزندان شما در طول زندگیِ پرمشکل شما و در فرآیند طلاق و پس از آن دچار مشکلات روانشناختی و رفتاری شود. اینکه شما با این موضوع چگونه برخورد می کنید بسیار مهم و تاثیرگذار است.

پیشنهاد می کنیم محصول مرتبط ما با این موضوع را ببینید و تهیه کنید:

حتماً ببینید: محصول صوتی «راهنمای رفتار با کودک در زمان طلاق»: 

چگونه در هنگام طلاق، با کودکم رفتار کنم تا کمتر آسیب ببیند؟

حفظ امید بعد از طلاق
در نهایت باید بدانید که امید به ساختن یک زندگی بهتر و با اشتباهات کمتر بر اساس تجاربی که به دست آورده‌اید، می‌تواند به شما در پیمودن این مسیر دشوار کمک کند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید: اثرات روانشناختی طلاق بر کودکان