همه والدین دوست دارند که فرزندی مسئولیت پذیر داشته باشند. اگر فرزند شما مسئولیت پذیر باشد، می تواند به راحتی از پس وظایف و مسئولیت هایش برآید و در زندگی خود به موفقیت های بیشتری برسد.

شما می توانید با رعایت اصول تربیتی، فرزند خود را به عنوان فردی مسئولیت پذیر و آگاه تربیت کنید.

تحقیقات نشان داده است که افراد مسئولیت پذیر می توانند آینده ای درخشان و پر از موفقیت برای خود بسازند؛ پس اگر به موفقیت و خوشبختی فرزندان خود اهمیت می دهید، باید راه های افزایش مسئولیت پذیری کودکان را یاد بگیرید.

خوشبختانه شما می توانید مسئولیت پذیری را به فرزندان خود آموزش دهید و شخصیت آنها را به بهترین شکل ممکن تربیت کنید.

اگر فرزند شما مسئولیت پذیر و آگاه باشد، در روابط خانوادگی، شغلی و زندگی خود، بهتر عمل می کند و امکان رشد بیشتری خواهد داشت.

مسئولیت پذیری، یکی از فاکتورهای شخصیت سالم افراد به شمار می رود که در موفقیت آنها تاثیر زیادی می گذارد. با تقویت ویژگی مسئولیت پذیری در کودکان، شما می توانید اعتماد به نفس آنها را افزایش دهید و به آنها حس مهم بودن بدهید.

افزایش مسئولیت پذیری کودک

بهترین زمان برای افزایش مسئولیت پذیری در کودکان چه سنی است؟

اگر می خواهید مسئولیت پذیری در کودکان خود تقویت کنید، بهتر است از سن 3 تا 12 سالگی شروع به این کار کنید. برای تربیت فرزندی مسئولیت پذیر، باید کارهای خاص و کوچکی را به کودک محول کنید و او را تشویق به مسئولیت پذیری کنید. مثلا می توانید از کودک خود بخواهید که بعد از بازی کردن، اسباب بازی هایش را مرتب کند و اتاقش را مرتبب کند. با این کار، کودک شما معنای مسئولیت را بهتر می فهمد و در مرتبه های بعدی هم این کار را انجام خواهد داد. شما می توانید در قالب بازی، به کودک 3 تا 5 ساله خود، مسئولیت پذیری را آموزش بدهید.

البته تقویت روحیه مسئولیت پذیری به این سن محدود نمی شود، شما می توانید در سن های بالاتر هم برای تربیت فرزندی مسئولیت پذیر تلاش کنید. در سنین نوجوانی، فرزند شما مستقل تر به نظر می رسد و برای انجام کارهای بزرگتر آمادگی خوبی دارد.

حتماً شما که در حال خواندنِ این مقاله هستید دغدغه ی این را دارید که فرزندی مسئولیت پذیر تربیت کنید، که در آینده بتواند به اندازه کافی قوی، مستقل و مسئول بار بیاید و با حضور یا عدمِ حضور شما بتواند زندگی خوب و درستی را تجربه کند. محصول صوتی «فایل صوتی محصول صوتی تربیت فرزند مسئولیت پذیر»

ما در محصول صوتی «فایل صوتی محصول صوتی تربیت فرزند مسئولیت پذیر» به شما آموزش ها و راهنمایی لازم را در این مورد داده ایم.


برای افزایش مسئولیت پذیری کودکان چه کارهایی را باید انجام دهید؟

اگر تمایل دارید که فرزند شما شخصیت مسئولیت پذیری داشته باشد، ابتدا باید مسئولیت های متناسب با سن و سال فرزند خود را به آنها واگذار کنید. سپس باید تلاش کنید و شرایطی را فراهم کنید که فرزند شما مسئولیت هایش را انجام دهد. 

برای افزایش مسئولیت پذیری در کودکان باید با ویژگی های روحی کودک خود آشنایی کامل داشته باشید و مسئولیت ها را در زمان و موقعیت مناسب به او بسپارید.

یادتان باشد که نباید از فرزند خود انتظارات عجیب داشته باشید و او را برای انجام مسئولیت هایش سرزنش یا تنبیه کنید؛ زیرا این کارها حس مسئولیت پذیری کودک را کمرنگ می کند.

تربیت کودک مسئولیت پذیر

چرا فرزندان مسئولیت گریز می شوند؟

اگر فرزند مسئولیت پذیری ندارید، به دنبال یکی از موارد زیر باشید؛ زیرا این عوامل، مسئولیت پذیری را در کودکان به صورت کامل از بین می برد:

والدینی که بین فرزندان خود تبعیض قائل می شوند، احساس مسئولیت پذیری را در فرزندانشان تضعیف می کنند.

پدر و مادرهایی که عجول هستند و دوست دارند فرزندان خیلی سریع کارهایشان را انجام دهند، حس مسئولیت پذیری را در فرزندان خود از بین می برند؛ زیرا عجله آنها باعث می شود که خودشان، کارهای فرزندان را انجام دهند.

این مقاله را هم بخوانید: 26 نکته کلیدی درباره پرورش هوش اخلاقی در کودکان


والدینی که فرزندان خود را تحقیر و سرزنش می کنند و اعتماد به نفس آنها را پایین می آورند، نمی توانند فرزندانی مسئولیت پذیر داشته باشند.

پدر و مادرهایی که حس مسئولیت پذیری ندارند، در تربیت فرزند مسئولیت پذیر هم موفق نخواهند بود؛ زیرا فرزندشان الگوی مناسبی ندارد.

اگر پدرها و مادرها از فرزندانشان انتظارات عجیب و بیش از حد داشته باشند، نمی توانند فرزندی مسئولیت پذیر تربیت کنند؛ زیرا فرزندشان نمی تواند کارها و مسئولیت هایش را به خوبی انجام دهد.

تربیت فرزند مسئولیت پذیر

پدر و مادرهایی که در صورت انجام ندادن مسئولیت ها، فرزند خود را با کلمات تحقیر می کنند و از کلماتی مانند بی عرضه، بی مسئولیت، دست و پا چلفتی، ناتوان و... استفاده می کنند، نباید توقع داشته باشند که فرزندی مسئولیت پذیر داشته باشند.

لوس بار آوردن فرزندان و انجام مسئولیت های فرزند توسط والدین، یکی از دلایل مهم مسئولیت پذیر نبودن بچه ها است.

اگر شما بیش از حد نیازهای کودک خود را برآورده کنید و کارهای شخصی فرزندان خود را انجام دهید، باید بدانید که مسئولیت پذیری در کودکان خود را تضعیف می کنید.

این رفتارها باعث می شود که فرزند شما مسئولیت گریز شود.

کودک مسئولیت پذیر

چگونه مسئولیت پذیری در کودکان را افزایش دهیم؟

اگر می خواهید مسئولیت پذیری در کودکان خود را تقویت کنید، باید رفتارهای خاصی را در قبال آنها انجام دهید.
بسیاری از والدین دوست دارند بچه هایی مسئولیت پذیر داشته باشند؛ اما روش و اصول این کار را نمی دانند. اگر می خواهید در تربیت فرزند خود موفق شوید و او را به صورت فردی مسئول بار آورید، در درجه اول خودتان باید الگوی او باشید؛ یعنی خودتان به صورت کامل از پس وظایف خود برآیید و مسئولیت های خود را به بهترین شکل انجام دهید تا فرزند شما الگو بگیرد و شبیه شما شود. یادتان باشد که بچه ها مسئولیت پذیری را از پدر و مادر خود یاد می گیرند.

یکی از راهکارهای عالی برای تقویت روحیه مسئولیت پذیری در فرزندان، این است که به آنها وظایفی متناسب با سنشان بدهید و کاری کنید که فرزند شما به خوبی بتواند وظایفش را انجام دهد.

همانطور که می دانید بچه ها عاشق کمک کردن هستند، شما می توانید از این ویژگی بچه ها به درستی استفاده کنید و از آنها بخواهید تا مسئولیت های کوچک را انجام دهند.

چگونه کودکی مسئولیت پذیر داشته باشم؟

نکته ای مهم برای افزایش مسئولیت پذیری کودکان

برای تقویت مسئولیت پذیری کودکان، شما باید وظایفی متناسب با سن کودک را به او واگذار کنید. برای این کار، مطمئن باشید که کارهایی که به عهده کودکتان گذاشته اید، متناسب با سن او است و او می تواند به راحتی از پس مسئولیت هایش برآید.

نکته مهم دیگر این است که شما الگوی فرزندان خود هستید و الگوی محکم و خوبی برای فرزند خود باشید. اگر خودتان فردی مسئولیت پذیر باشید و کارهایتان را به درستی انجام دهید، مشاهده می کنید که فرزند شما از این ویژگی خوبتان تقلید می کند.

وقتی فرزند شما وظایفش را به خوبی انجام می دهد، او را تشویق کنید تا حس خوبی در او ایجاد شود. هم چنین در حال انجام مسئولیت ها و وظایف، با کودکتان خوش بگذرانید و او را خوشحال کنید. با این کار، کمک کردن و انجام وظایف، مانند یک عادت خوب در شخصیت کودک نهادینه خواهد شد.

حتماً بخوانید: 7 راهکار فوق العاده برای آموزش تفکر به کودکان

آیا می خواهید اصول تربیت فرزند مسئولیت پذیر را یاد بگیرید؟

اگر می خواهید در تربیت فرزند مسئولیت پذیر موفق شوید، می توانید از همین امروز شروع به این کار کنید. قبل از اینکه فرزند شما به سن جوانی برسد، وقت دارید تا مسئولیت پذیری کودکان خود را تقویت کنید.

با تربیت افراد مسئول، شما کمک بزرگی به جامعه خواهید کرد. افراد مسئولیت پذیر در دوران کودکی، نوجوانی و بزرگسالی موفق تر هستند و شخصیت سالم تری دارند.

اگر فکر می کنید که برای افزایش مسئولیت پذیری در کودکان خود به کمک نیاز دارید، می توانید محصول آموزشی این وب سایت با نام «تربیت فرزند مسئولیت پذیر» را تهیه کنید و تمام اصول و راه های تربیت فرزند مسئولیت پذیر را از مشاوران متخصص و باتجربه یاد بگیرید.

تربیت کودک مسئولیت پذیر

تکنیک هایی که در این محصول یاد می گیرید، حاصل سالها تجربه مشاوران هستند و کاملا عملی و تضمینی هستند. با کمک این اصول، شما می توانید شخصیت فرزند خود را با حس مسئولیت پذیری تربیت کنید. مطمئن باشید که فرزند شما از اینکه او را به صورت فردی مسئول بار آورده اید، از شما تشکر خواهد کرد؛ زیرا افراد مسئولیت پذیر به موفقیت های بیشتری می رسند و نقش مفیدتر و موثرتری در جامعه و خانواده دارند.

روشهای گفته شده در محصول آموزشی تربیت فرزند مسئولیت پذیر، همگی تضمینی هستند و شما می توانید با استفاده از این راهکارها، مسئولیت پذیری کودکان خود را افزایش دهید.

پس اگر می خواهید فرزندی مسئولیت پذیر داشته باشید، همین حالا اقدام کنید و محصول آموزشی تربیت فرزند مسئولیت پذیر را خریداری کنید.

هرچه زودتر برای افزایش مسئولیت پذیری کودکان خود اقدام کنید، بهتر می توانید فرزند خود را تربیت کنید و حس مسئولیت پذیری را در او تقویت کنید. پس زمان را از دست ندهید و اصول تربیتی را از بهترین و باتجربه ترین مشاوران یاد بگیرید.
خرید محصول تربیت فرزند مسئولیت پذیر