همه ما اشتباه می کنیم، این مسلّم است.
پس اینکه هر کاری را کامل و بی نقص انجام دهیم یا خیر، دست ما نیست. چیزی که به ما مربوط می شود، نوع عکس العمل و پاسخ ما به اشتباهاتی است که مرتکب می شویم.

گرداب های مخرب (مخمصه ها)، در نتیجه عدم تحمل در برابر نقص ها (و نه اشتباهات) بوجود می آیند.
بزرگترین اشتباهی که فرد می تواند انجام دهد، این است که در برابر اشتباهات، متعصب (نابردبار) باشد. اگر شما هم در برابر اشتباهات، بردبار نیستید، نهایتاً در یک مخمصه به دام خواهید افتاد.

عدم بردباری در برابر اشتباهات، علت پنهان در پشت مخمصه ها است.

این چرخه به این صورت است:

چرخه ی اشتباهات ما در زندگی

تنها انتخاب در این چرخه ی بدبختی، بصورت پررنگ نشان داده شده است. این همان خودبیزاری است که درست بعد از اینکه فرد مرتکب اشتباه می شود، بوجود می آید.

اشتباهات رخ خواهند داد. هیچکس بی عیب نیست. ولی خودبیزاری، یک انتخاب است. ضعیف شدن، نتیجه ی طبیعی خودبیزاری است. این (ضعیف شدن) یک انتخاب نیست، بلکه نتیجه ی یک انتخاب است. امکان ندارد دچار خودبیزاری شوید، بدون اینکه ضعیف تر شوید. احتمال ارتکاب به اشتباهاتِ بیشتر هم نتیجه ی طبیعی ضعیف تر شدن است، چون ضعیف تر شدن به این معناست که اراده و کنترل شما پایین است. اشتباه دیگری رخ می دهد و این چرخه دوباره شروع می شود.

آیا از تکرار عادت های مخرب و ناکامی در ایجاد عادتهای مثبت در خودتان خسته شده اید؟
آیا به دنبال یک استراتژی تضمین شده برای ایجاد عادت مفید در خودتان می گردید؟

پیشنهاد می کنیم این محصول جریان را ببینید:
ایجاد عادت های خوب و موثر در زندگی با استراتژی Mini Habit»

ایجاد عادت های خوب و موثر در زندگی با استراتژی Mini Habit»


این یک چرخه منفی رایج است - من خودم هم در این چرخه گرفتار شده ام - پس واقعا لازم است که روی یکی از جنبه های آن تمرکز کنید که می توانید کاملاً کنترل کنید. در اینجا مسئله این است که شما مرتباً مرتکب اشتباهات می شوید، چون خودِ اشتباهات باعث آغاز این روند می شوند؛ اما وجود بشر ناقص در یک جهان ناقص بدین معنی است که اشتباهات، غیر قابل اجتناب هستند. 

حل مشکلات زندگی

تعداد اشتباهات شما متفاوت خواهد بود، اما بعضی از آنها را خود شما بوجود می آورید! و اگر هر بار که اشتباه می کنید، با خودبیزاری و عدم تحمل در برابر نقص های خود، به آن واکنش نشان دهید، خودتان را در معرض اشتباهات بیشتر و خودبیزاری عمیق تری قرار خواهید داد، که هر دوی اینها باعث تقویت این چرخه می شوند.

این برای من جذاب است، چون این یک نمونه نادر است که به نظر نمی رسد در آن، رفتار، عامل اصلی باشد. بله، رفتار اهمیت دارد، اما اگر خودبیزاری و سرزنش را رفع نکنید، حتی با استراتژی های تغییر رفتاری هوشمند هم نمی توانید پیروز شوید.

حتماً بخوانید: 6 فشار جامعه که می‌توانید نادیده بگیرید!

پذیرش کامل خود و شروع دوباره

در مورد شگفت انگیزترین، الهام بخش ترین و کامل ترین افرادی که شخصاً یا (به احتمال زیاد) به خاطر شهرت آنها را می شناسید، فکر کنید.
این افراد، نقص های عمیقی دارند و همواره اشتباه می کنند.

اما این برای آنها مانعی ایجاد نمی کند، بلکه حاکی از آن است که داشتن نقص های عمیق، اشکالی ندارد. این افراد باز هم شگفت انگیز هستند. آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا مردم، افراد معروف را بیشتر از کسانی که شخصا می شناسند، تحسین می کنند و از آنها بُت می سازند؟ در مورد این مسئله فکر کنید.
آنها افراد معروف را واقعا نمی شناسند. اگر عمیقا و شخصا آنها را می شناختند، احتمالاً بسیار کمتر تحت تاثیر قرار می گرفتند، چون وجه انسانی آنها را دیده بودند.

این محصول را به صورت رایگان دانلود کنید: محصول صوتی رایگان | اتمام کارهای ناتمام«راهنمای تمام کردنِ کارهای نیمه تمام»

پس، وقتی صحبت از خوب زندگی کردن و لذت بردن از زندگی می شود، تفاوت بین موفقیت و شکست برمی گردد به نحوه برخورد شما با این ویژگی انسانی.
من پس از اینکه هر دو راه را امتحان کردم، می توانم با اطمینان بگویم که قبول حماقت هایم، من را به جاهای بسیار بهتری نسبت به خودشرمساری رساند.
پذیرش کامل خود و شروع دوباره، در برگشتن و جهش کردن (ریباند) است.

تغییر عادت های زندگی

در زندگی ریباند شما چگونه است؟

جهش کردن (ریباند) به همان اندازه که در بسکتبال مهم است، در زندگی هم مهم است. بازیکنان بسکتبال، پرتاب ها را از دست می دهند. اما اگر تیم بتواند توپ را از روی دفاع ریباند کند، می توانند دوباره پرتاب کنند و امتیاز بگیرند! در این مثال ساده، شاید کلید زندگی نهفته است. ریباند شما چگونه است؟
وقتی اشتباه می کنید، آیا در زندگی سقوط کرده و گریه می کنید؟ یا آماده ی ریباند می شوید؟
من می خواهم شما را از انتخابتان در این موقعیت آگاه کنم. هر بار که شما اشتباه می کنید، توپ به لبه حلقه می خورد و برمی گردد، و شما فرصتی برای گرفتن مجدد آن خواهید داشت. 

https://www.instagram.com/jaryaancom/


چگونه در زندگی از خودمان حمایت کنیم؟

درک اینکه شما در زندگی هم "فرصت هایی را از دست خواهید داد"، همان چیزی است که معنای حمایت از خودتان (خودکفایی) را دارد.

حامی بودن، بدین معنی است که بعد از اولین اشتباه، خودتان را دست کم نخواهید گرفت. این بدان معنی است که شما خود را تشویق می کنید که دفعه بعد، کمی بهتر شوید.

این به مراتب بهتر از خودبیزاری است، که فقط شما را برای فرصت های آینده، سست و ضعیف می کند.


استراتژی شما پس از اشتباه و شکست چیست؟

اگر اخیرا فرصتی را از دست داده اید، اکنون وقت آن است که انتخاب کنید. می توانید خودتان را سرزنش کنید و سرافکنده شوید، و یا می توانید بگوئید "من اشتباه کردم. اشکالی ندارد، من هم انسان هستم. حالا می خواهم کاری کنم تا اوضاع کمی بهتر شود."

برای من، گام بعدی، اغلب این است که روی سلامتی خودم سرمایه گذاری کنم و به خودم کمک کنم تا مقداری انرژی مثبت بگیرم.

دفعه بعد که اشتباه کردید، این مقاله را دوباره بخوانید. آگاهی از این دو گزینه، می تواند تحول بزرگی در زندگی ما ایجاد کند. انسان ها نسبت به وضعیت کنونی (لحظه)، بسیار حساس هستند، و این می تواند به شما کمک کند که از مشکلات و مخمصه ها رها شوید و انرژی مثبت را در کنار خود حفظ کنید.


نویسنده: استفان گایز
منبع: https://stephenguise.com/blog/

این مقاله به صورت اختصاصی توسط جریان ترجمه و ارائه شده است. بازپخش آن با ذکر منبع خوشحالمان می کند.

محصولات آموزشی جریان