شانس چیست؟ آیا شانس واقعاً وجود دارد؟ چه نکاتی باعث می شود که یک نفر در زندگی اش خوش شانس باشد؟ و آیا ما می توانیم به صورت ارادی خوش شانس باشیم؟ 


در این مقاله سعی می کنیم با نگاهی به نظرات ریچارد وایزمن ، به این سوالات و سوالات دیگر در مورد شانس جواب درستی بدهیم. با ما همراه باشید.


چرا بعضی‌‎ها نسبت به بقیه خوش‎ شانس‏ تر هستند؟

اگر تا به حال برایتان پیش آمده که این سوال را از خود بپرسید، بد نیست دوباره به آن فکر کنید.
به گفته ریچارد وایزمن انسان‎ها خودشان خوش ‎شانسی یا بداقبالی‎ خود را رقم می‎زنند. او که روی نقش شانس در زندگی مطالعه می‎ کند می‎ گوید مطالعاتش یک تحقیق علمی است و به تفاوت‎هایی میان انسان‎هایی که خودشان را خوش‎ شانس یا بدشانس تصور می‎ کنند، می‎ پردازد.


آیا ‎شانس یک امر تصادفی است یا نوع تفکر و رفتار ما می‎تواند روی بخت و اقبال‎مان تأثیر بگذارد؟

خوش شانسی بیش از آنکه یک صفت یا یک امر تصادفی باشد، یک مهارت است

خوش شانسی بیش از آنکه یک صفت یا یک امر تصادفی باشد، یک مهارت است که می توان آن را در خودمان ایجاد و تقویت کنیم. خوش شانسی آن چیزی است که در فکر ما می گذرد و در تصمیمات و رفتارهای ما تاثیر مستقیم و غیرمستقیم دارد.

واقعیت این است که امروزه پژوهش های متعدد، تاییدکنندۀ این نظر هستند که خوش شانسی و بدشانسی بیش از آنکه تصور کنیم، تحت تاثیر نگرش ها و شیوۀ تفکر ما دارد.

ریچارد وایزمن، روانشناس بریتانیایی انسان‎های خوش‌ شانس و بدشانس را بر اساس ۴ فاکتور کلیدی از هم جدا می‎کند؛ و در ادامه او از ترفندی پرده بر می‎دارد که می‏ تواند شانس را بالا ببرد.

من دريافته ام كه خوش شانسی كاملاً قابل پيش بينی است. اگر در جستجو خوش‌شانسی بيشتر هستيد، شانس های بيشتری را امتحان كنيد. فعال تر باشيد و حضورتان را پررنگتر كنيد.
برایان تریسی

برای عوض شدن فضا، این ویدیوی 1 دقیقه ای از وایزمن را ببینید. جالبه:


اما نتیجه نهایی چیست؟ 
شانس یک قابلیت جادویی یا حاصل یک تصادف نیست و کاملا تحت تأثیر نحوه تفکر و رفتار ماست. 

آدم‎هایی که از نظر ما "خوش شانس" هستند، در واقع به خوبی از عهده انجام این پنج مورد برآمده ‎اند:

1. شناسایی و استفاده از فرصت‎های تازه
آن‎هایی که خودشان را خوش ‎شانس می‎دانند، این توانایی را دارند که به موقع فرصت‎ها را به چنگ آورند و از آن‎ها استفاده کنند. این افراد از هر راه جدیدی که جلوی پایشان باز می‏ شود استقبال می‎کنند و در آن مسیر قدم برمی‎دارند.
افراد خوش‌شانس، آدم‌های راحت‌تر و بازتری هستند، در نتيجه آنچه را در اطراف شان وجود دارد را می بینند و نه فقط آنچه را در جستجوی آنها هستند!

محصول رایگان ما: فایل صوتی افزایش بهره وریِ شخصی با تکنیک CTN

وایزمن می‎ گوید، انسان‎های بد شانس درست برعکس عمل می‏ کنند:

این آدم‎ها به برنامه یکنواخت خود عادت کرده ‎اند و حتی اگر فرصتی برایشان پیش بیاید، از رفتن به سمت آن می‎ترسند.

مطالعه من نشان داد که افراد بدشانس عموما عصبی‌تر از افراد خوش‌شانس هستند و اين فشار عصبی توانايی آنها در توجه به فرصت‌های غيرمنتظره را مختل می‌کند.
در نتيجه، آنها فرصت‌های غيرمنتظره را به خاطر تمرکز بيش از حد بر ساير امور از دست می‌دهند.

افراد بدشانس عموما عصبی‌تر از افراد خوش‌شانس هستند

برای مثال وقتی به مهمانی می‌روند چنان غرق يافتن جفت بی‌نقصی هستند که فرصت‌های عالی برای يافتن دوستان خوب را از دست می‌دهند.
یا زمانی که آنها به قصد يافتن مشاغل خاصی روزنامه را ورق می‌زنند، از ديدن ساير فرصت‌های شغلی باز می‌مانند!

2. پیروی از حس ششم (اعتماد به حس درونی)
پیروی از حس ششم از جمله راه ‎های اصلی برای به چنگ آوردن فرصت‎های تازه است؛ کاری که خوش‏ شانس‎ ها از انجامش ابایی ندارند. اگر چیزی به نظرشان خوب بیاید، با اعتماد به حس درونی خود جلو می‏ روند.
اما بدشانس ‏ها به شکل ذاتی بیش از حد به یک موضوع فکر و آن را تجریه و تحلیل می‏ کنند؛ چیزی که در نهایت به ضررشان تمام می‎شود.
وایزمن می‏ گوید: "زمان زیادی طول می ‏کشد تا به نتیجه برسند و فکر کردن‎ هم خیلی به آن‎ها کمک نمی‎کند."

این مقاله را هم بخوانید: راه هایی برای مبارزه با تنبلی و بی حوصلگی

3. گوش به زنگِ موفقیت
از آنجایی که آدم‎های خوش ‎شانس خوش‎بین هم هستند، انتظار دارند در همه کارها موفق شوند. وایزمن می ‏گوید: "این دسته از افراد انتظار دارند همه کارهایشان نتیجه بدهد و این طرز فکر باعث می‎شود پیش‎بینی‎شان درست از آب درآید."
این رویکرد البته همیشه هم جواب نمی‎دهد اما داشتن تفکر مثبت به آن‏ها این قدرت را می دهد که حتی در شرایط سخت هم ناامید نشوند.
این ویژگی آن‏ها علاوه بر این باعث می‎ شود برای دیگران جذاب باشند.
در آدم‎های بد شانس اما، این بدبینی است که کنترل را در دست می‏ گیرد. وایزمن در مورد این دسته از افراد می‎گوید: " آدم‎ها معمولا از آن‎ها دوری می‏ کنند چون بیشتر مواقع دلمرده و غمگین هستند."


4. حفظ تفکر مثبت برای ادامه دادن
حفظ تفکر مثبت کلیدی ‏ترین نکته به حساب می ‏آید.
اتفاقات بد برای همه می‏ افتند اما آدم‏های خوش ‎شانس این توانایی را دارند که دوباره روی پای خود بایستند. آن‎ها از تجربیات خود درس می‏ گیرند و ادامه می‏ دهند. چنین رویکردی حتی می‏ تواند بدشانسی را به خوش‎شانسی تبدیل کند.
اما آن‎هایی که خود را بداقبال می‏ دانند، حتی با کوچک‏ترین مسأله منفی کاملا به هم می‏ ریزند. آن‎ها مطمئن اند که آینده‎ ای تیره و تار انتظارشان را می‏ کشد و تلاش کردن هیچ فایده‎ای ندارد.

برای تهیه ی محصول صوتی ایجاد عادت های خوب و موثر در زندگی با استراتژی Mini Habit» عجله نکنید. ابتدا قسمتی از این محصول را گوش کنید: 


5. ایجاد و حفظ انضباط شخصی

افراد خوش شانس تمرکز و کنترل زیادی بر امور زندگی و شغلی شان دارند.

یکی دیگر از ویژگی ها و مشخصه های بارز افراد خوش شانس این است که توانایی ویژه ای در ایجاد و حفظ انضباط شخصی دارند. در حقیقت آنها تمرکز و کنترل زیادی بر امور زندگی و شغلی شان دارند.

کمتر چیزی می تواند تمرکز آنها را به هم بریزد. مثلاً رابطه ی تعریف شده و مشخصی با شبکه های اجتماعی دارند. بسیار گزینشی اخبار را دنبال می کنند، از ابزارهای مفید و مشخصی برای نظم بخشی به زندگی شان استفاده می کنند و... 


می‎ خواهید خوش ‎شانس باشید؟

خوش‎بختانه هنوز هم امید هست.

ریچارد وایزمن می‏ گوید با به ‎کارگیری چند تکنیک مشخص هر کس می ‏تواند مثل افراد خوش‎ شانس فکر و رفتار کند.

یکی از این راهکارها، داشتن یک "دفترچه شانس" برای ثبت اتفاقات مثبت روزانه است:
"هر بار که خوش ‎شانسی می‎آورید یا اتفاق مثبتی برایتان می ‏افتد ، هر چقدر هم کوچک به نظر بیاید، آن را یادداشت کنید."

استفاده از دفترچه شانس برای خوش شانس بودن

این کار به کاهش انرژی‎های منفی و توجه‎ به جنبه‏ های مثبت زندگی کمک می‏ کند. شکی نیست که گاهی اوقات اتفاقاتی برایمان می ‏افتد که خارج از کنترل ماست، اما داشتن یک "دفترچه شانس" کمک می‎ کند انعطاف‎ پذیرتر باشیم.

وایزمن می‏ گوید این تکنیک فوراً نتیجه نمی ‏دهد و تأثیرش بعد از حدود یک هفته آشکار خواهد شد.

در این مقاله آموزشی به شما یاد می دهیم که چگونه خوش شانس باشید:
چگونه خوش شانس باشیم؟ (آموزش 17 گام و 22 راهکار عملی برای خوش شانس بودن در زندگی)