چک صیادی: ضریب امنیتی بالا در چاپخانه دولتی ایران
بر اساس اعلام عضو هیات عامل چاپخانه، چک‌ها و کارت ملی با ضریب امنیتی بالا، غیر قابل جعل هستند. این ضریب امنیتی بالا، تضمینی برای جلوگیری از جعل و فریب است. چاپخانه دولتی ایران با استفاده از فناوری‌های نوین و استاندارد، امکان جعل چک‌ها و کارت ملی را به صفر می‌رساند

فهرست مطالب

جعل چک صیادی مجله جریان

چاپخانه دولتی ایران، با نام مطبعه مجلس در سال ۱۲۸۵ در تهران تاسیس شد. معاون فنی و عضو هیات عامل چاپخانه دولتی ایران، محمد اسحاقیان، درباره تاریخچه چاپخانه دولتی ایران گفت: این چاپخانه در ابتدای فعالیت، بیشتر به چاپ کتب مشغول بود.

وی افزود: پس از حدود ۵ دهه فعالیت زیر نظر مجلس وقت، یعنی مجلس ملی ایران، چاپخانه دولتی ایران به وزارت اقتصاد و خزانه داری کل کشور واگذار شد. دلیل این واگذاری، فعالیت های چاپخانه دولتی، یعنی چاپ اسناد و اوراق دولتی بود که به دولت مربوط بود.

اسحاقیان همچنین گفت: در آن زمان، چاپخانه دولتی برای چاپ اوراق و اسناد بهادار، مجوزهای لازم را از اداره کل اوراق بهادار دریافت می کرد.

اسحاقیان توضیح داد که برای چاپ اسناد رسمی و اوراق بهادار، سازمان‌های دولتی و حاکمیتی که به این اسناد نیاز دارند، درخواست می‌دهند. سپس اداره کل اوراق بهادار، چاپ اسناد و اوراق را به چاپخانه دولتی سفارش می‌دهد. چاپخانه دولتی، زیر نظر هیات نظارت بر جریان چاپ اوراق بهادار، این اوراق را تولید و منتشر و دراختیار ارگان درخواست‌کننده قرار می‌دهد.

وی اضافه کرد که از سال ۱۳۹۷،کارت ملی به عنوان اوراق بهادار تعریف شد. در این سال، چاپخانه دولتی رسماً به چاپ کارت ملی وارد شد و توانست کارت ملی جدید هوشمند را به صورت بومی‌سازی شده تولید کند. این کار با هم افزایی سه سازمان، یعنی چاپخانه دولتی، سازمان ثبت احوال و یک شرکت خصوصی دیگر، در حال انجام است.

معاون فنی و عضو هیات عامل چاپخانه دولتی ایران، اسحاقیان، ادامه داد: در گذشته، کارت ملی به صورت آماده از خارج از کشور وارد می‌شد. اما با صادر شدن مصوبه تولید این کارت به صورت بومی و داخلی، چاپخانه دولتی توانست آن را تولید کند. این اتفاق مثبت بود زیرا تحریم‌ها سبب طولانی شدن صدور کارت برای مردم شده بود. اما چاپخانه دولتی اکنون با بومی‌سازی تولید این کارت‌ها، توانسته با ضریب امنیتی بالا آن را در اسرع وقت چاپ و در اختیار مردم قرار دهد.

وی افزود: در گذشته، کارت ملی به صورت آماده از خارج کشور وارد می‌شد. اما با صادر شدن مصوبه تولید این کارت به صورت بومی و داخلی، چاپخانه دولتی توانست آن را تولید کند. این اتفاق مثبت بود زیرا تحریم‌ها سبب طولانی شدن صدور کارت برای مردم شده بود. اکنون چاپخانه دولتی با بومی‌سازی تولید این کارت‌ها، توانسته با ضریب امنیتی بالا آن را در اسرع وقت چاپ و در اختیار مردم قرار دهد. اسحاقیان تاکید کرد که چاپخانه دولتی حتی کاغذ‌های امنیتی مورد نیاز اوراق بهادار را نیز به صورت بومی تولید می‌کند و به واردات آن نیازی ندارد.

معاون فنی و عضو هیات عامل چاپخانه دولتی ایران، اسحاقیان، افزود: در گذشته، بانک‌ها هر کدام یک طرح اختصاصی و ضرایب امنیتی خاص خود را برای صدور چک داشتند.

وی ادامه داد: اما در سال ۱۳۹۵، چک صیاد ۱ تعریف شد. تمام ضرایب امنیتی موجود و مورد نیاز در صیاد ۱ لحاظ شد و به صورت یکسان و یکپارچه برای همه بانک‌ها تعریف شد. صیاد ۱ تا سال ۱۴۰۱ برای نظام بانکی کشور چاپ و ارائه می‌شد.

اسحاقیان در مورد تفاوت چک جعلی با مخدوش توضیح داد: گاهی مردم چک مخدوش دریافت می کنند که با چک جعلی متفاوت است. ما در چاپخانه دولتی ایران مولفه های امنیتی ویژه ای را برای حل این مشکل توسعه داده ایم. به همین دلیل، وقتی شخص حقیقی یا یک بانک این چک را دریافت می کند، بر اساس شاخص های امنیتی بررسی چک شده و مخدوش بودن آن آشکار می شود.

اسحاقیان گفت: در چاپخانه دولتی ایران، سه سطح امنیتی برای ضرایب اسناد رسمی، اوراق بهادار و چک های صیادی تعریف شده است. مرحله اول در اختیار مردم است و مردم باید آگاهی کافی از آن داشته باشند تا بتوانند اصالت این اسناد را تشخیص دهند. مرحله دوم امنیت در اختیار کنترل‌کنندگان مانند بانک‌ها است. مرحله سوم امنیت هم در اختیار تولید‌کنندگان اوراق بهادار یعنی چاپخانه دولتی است. در صورت استعلام، چاپخانه دولتی با بررسی گزینه های امنیتی می تواند اصالت این سند را تایید کند و دو سطح امنیت دیگر را تکذیب نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

chat